GENEL

VATANDAŞ,ET YERİNE ,FASULYE YİYOR

VATANDAŞ,ET YERİNE ,FASULYE YİYOR

et

Enflasyonun yükselişinde en büyük etkenlerden biri olarak gösterilen gıda ürünlerinde fiyat tartışmaları devam ederken tüketim alışkanlıklarında değişiklik yaşanıyor. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, tüketicinin yüksek et fiyatları nedeniyle

Enflasyonun yükselişinde en büyük etkenlerden biri olarak gösterilen gıda ürünlerinde, tarladan sofraya uzanan fiyat artışları tartışmaları devam ederken, artan fiyatlar temel gıda maddelerinin tüketim miktarlarında da değişiklik yaratıyor. Temel gıda maddelerinin tüketiminde yaşanan değişikliğe örnek olarak tüketicinin kırmızı etin muadili sex izle olarak gösterilen protein bakımından daha yararlı başta kuru fasulye olmak üzere bakliyat ürünlerine olan talepteki artışı gösteren Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, artan kırmızı et fiyatları nedeniyle tüketicinin bakliyat ürünlerine yöneldiğini belirterek “Bakliyat tüketiminde yüzde 10’a varan bir artış yaşanıyor” dedi.

Kuru fasulyede fiyatlar düştü

Mehmet Reis, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “2014 yılı fasulye üretim miktarı, 2015 yılı yeni mahsulün çıkışına kadar iç tüketimimizi karşılayacak durumdadır. Halkımızın fasulye yemeği yapmak için en çok tercih ettiği kuru fasulye çeşidi; yerli üretim Dermasondur. Ürünün; 2014 yılında ortalama 10 TL’yi bulan raf satış fiyatı yüzde 30’luk bir düşüşle, yüzde 8 raf çıkış KDV dahil 6-7 TL’ye gerilemiştir. Geleneksel yemek kültürümüzün baş tacı olan fasulye yemeğinde tercih edilen diğer çeşitler ise farklı lezzeti olan, üretimi ve tüketimi de az olan yerli Battal ve Şeker Fasulye çeşitleridir ve ortalama raf fiyatı 18 TL’dir.” Kırmızı mercimek fiyatını ihracatın artırdığına işaret eden Reis, şunları söyledi: “Güneydoğu’da üretilen işlenmemiş Kabuklu Kırmızı Mercimeğin kilosu bugün 3.20 TL-3.30 TL’dir. Kabuğundan ayrılarak işlenip ayıklanmış, kalibre edilmiş dökme halde toptan fiyatı ise 4.25 TL-4.60 TL seviyelerindedir. Yerli kırmızı mercimeğin ortalama raf satış fiyatı yaklaşık 7 TL’dir. Yerli üretim kırmızı mercimek son yıllarda dış pazarda daha fazla talep görüyor. Geçtiğimiz yıllara oranla ihracattaki ciddi artış, fiyatın da yükselmesine neden oldu.”

ERSAN İLTER/İSTANBUL.yenimesaj.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL