GIDA

ÜZÜM SİRKESİ DEYİP GEÇMEYİN!

ÜZÜM SİRKESİ DEYİP GEÇMEYİN!

Üzüm Sirkesinin Faydaları

En çok elma ve üzümden fermente edilerek üretilen sirke lezzeti dışında diyetlerden cilt bakımına kadar pek çok farklı alanda kullanılmakta. Üzümden üretilen sirkeleri 3 ana kategoride toplayabiliriz; beyaz, kırmızı ve balsamik sirke. Antioksidan olarak kullanılabilen üzüm sirkesi aynı zamanda insülin seviyesini düşürerek tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlamakta.

Üzümden üretilen sirkeler ortalama %5 ile %10 arasında asetik asit içerir ve bu özelliği ile iştah bastırıcı olarak kullanılabilir. Yapılan araştırmalar yemeklerden sonra kan şekeri ve insülinin belirli bir düzeyde kalmasını sağlayan üzüm sirkesinin kan şekerinin düşmesi sonucu yaşanan açlık hissini hafiflettiğini ortaya koymakta. Ancak mide ülseri bulunan kişilerin asitli üzüm sirkesi tüketmeden önce doktora danışması tavsiye ediliyor.

Cilt tahrişlerinin tedavisi için sirke kullananların sayısı azımsanamayacak kadar çok. Saç derisinde ve cildin diğer bölgelerinde meydana gelen kaşıntı ve tahrişler için ılık bir banyodan sonra bu bölgelere 2 yemek kaşığı sirkeyi bir pamukla sürmeniz tavsiye ediliyor. Yine kaşıntılı ve tahrişe yol açan böcek, sinek ısırıkları için aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

Bir ölçek üzün sirkesini 2 ölçek su ile karıştırarak ayak tırnak mantarı için kullanabilirsiniz. Her gün en az 15 dakika mantarlı tırnağınızı bu karışım içinde bekletin.

Cilt yanıklarının su toplamasını engellemek (aşırı güneş yanıkları içinde kullanabilirsiniz) için buz gibi üzün sirkesini yanık üzerine sürebilirsiniz.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra 1 ölçek sirke ve 2 ölçek su ile hazırladığınız karışımı durulama suyu olarak kullanırsanız bir süre sonra kepek sorununda gözle görülür bir azalma sağlayabilirsiniz.

Sirkeyi sadece sağlık amaçlı olarak değil evinizin pek çok alanında doğal bir temizlik ürünü olarak da kullanabilirsiniz.

İşte bir kaç örnek;

Sıfırın altında derecelerde arabanızın camlarının donmaması için bir gece önceden hazırladığınız 1 ölçek su, 3 ölçek sirke karışımını camlara sürebilirsiniz.

1’e 1 oranda su ve sirke ile hazırladığınız karışımı yumuşak bir bez parçasıyla deri ayakkabılarınızı temizlemek için kullanabilirsiniz.

Lekelenmiş altınları eski parlaklığına kavuşturmak ve temizlemek için sirkeli suya batırıp 15 dakika bekletmeniz yeterli.

Yine aynı şekilde lekelenmiş DVD’lerinizi sirkeyle silebilirsiniz. DVD oynatıcıya koymadan önce tamamen kuruduğundan emin olun.

Çamaşır makinenizin durulama suyuna bir fincan üzüm sirkesi ekleyerek çamaşırların rengini korumasını, tüm bakterilerden arınmasını, deodorant lekelerinin kolayca çıkmasını ve deterjan kalıntılarının daha iyi temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL