GIDA

ÇİN “FINDIĞI” SEVDİ

ÇİN “FINDIĞI” SEVDİ

Çinliler Türk fındığına bayıldı
Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden fındıkta Çin’e yönelik ihracat çalışmaları olumlu sonuç verdi. Çin, bir kaç yıl içerisinde fındık ihracatı yapılan ilk 10 ülke arasına girebilir.

Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden fındıkta Çin’e yönelik ihracat çalışmaları olumlu sonuç verdi. Çin’in bir kaç yıl içerisinde fındık ihracatı yapılan ilk 10 ülke arasına gireceği belirtildi. Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Edip Sevinç yaptığı açıklamada, Fındık Tanıtım Grubu’nun, kurulduğunda ilk olarak Çin’de faaliyet gösterdiğini söyledi.

Fındığın arz fazlasının tüketilmesi için ürünün bilinmediği yerlerde ve tüketim potansiyeli olan yerlerde tanıtım çalışmaları yapmak amacıyla Fındık Tanıtım Grubu’nun kurulduğunu ifade eden Sevinç, “Uzun yıllar istediğimiz sonuçları alamadık. Nihayet bu yıldan itibaren meyveler toplanmaya başladı görünüyor” dedi.

Çin’e fındık ihracatına değinen Sevinç, “Öyle tahmin ediyorum ki önümüzdeki bir iki yıl içerisinde Çin, ihracat yaptığımız ilk 10 ülke içine girecek. Çin’e hiçbir zaman bin 400 ton üzerindeki rakamda ihracat yapılmamıştı ama henüz sezonun başındayız ağustos-aralık ihracatının 3 bin 500 ton olduğunu görüyoruz. Bu mükemmel bir sonuç bizim için, çok daha artacağını çok daha iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

Edip Sevinç, Çin’de dondurma sanayi ve çikolata sanayisinin geliştiğine dikkati çekerek, “Özellikle fındık kremasıyla ilgili yeni çalışmalar var o anlamda tüketimin de artacağını inanıyoruz. Bir gün Shenzhen’de bir tanıtım çalışması yapıyoruz, oranın geleneksel bir bayramında. Çinli vatandaşlara 20 gramlık fındıklar dağıtıyoruz, dağıtıyoruz ama vatandaş fındığı nasıl yiyeceğini bilmiyor, nasıl yiyeceğini tarif etmek zorunda kaldık” şeklinde konuştu.KY: yenimesaj.com.tr

Haber Merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL