GENEL

Milli gurur,Fırtına !

Milli gurur,Fırtına !

Görünümü sade bir tankı andıran uzun namlulu bu zırhlı araç, aslında Türk mühendislerinin ve Güney Kore’nin ortak çalışması olan mobil obüs topudur.

Ağır ve zor arazi koşullarında sıradan obüslerin hareket kabiliyeti oldukça düşüktür. Başka bir araç vasıtası ile katlanıp transfer edileceği noktaya gidebilmesi için hazırlanması gerekir. Fırtına obüsün de bu durum tamamen ortadan kalkmış ve tankların geçebildiği her arazi ortamında rahatlıkla kullanılması sağlanmıştır. Sıradan obüsler gibi tek top sistemi haricinde gelişmiş iletişim sistemleri, 9600 frekans atlamalı telsizler, elektronik harp sitemleri ile daha güvenilir ve iş görür hale gelmiştir. Tek başına ekibi ile onlarca topçunun yapabildiği hasarı vererek sınıfının en iyileri arasına yerleşmeyi başarmıştır.

otoFırtına obüsü, süspansiyon ünitesi üzerinde palet tekerlekler yardımı ile esnek ve dayanıklı bir şekilde hareket kazanmıştır. 1 dakika içinde 8 adet atış gerçekleştirebilmektedir. İlk top hedefine ulaşmadan diğer top namluda hazır hale gelmiş ve hareket halindeyken istenilen durumda 15 saniye içinde tekrardan atış konumuna dönebilmektedir.

Atışlar; atış kontrol sistemleri ile desteklenmekte her atış sonucu hızlı bir şekilde aktarılmakta ve bilgi raporu çıkarılmaktadır. Genelde sayısal sistemleri aselsan tarafından geliştirilen sistemlerden oluşmaktadır. Tehlike anında hızlı hareket edebilme, tehlike farkındalık sistemleri ile desteklenmektedir.

otbüAtaletsel Seyrüsefer Sistemi; (Inertial Navigation System) ile istikamet açısını 0.3 milyem, mevzi koordinatlarını 17,5 metre ve son olarak mevzi rakımını 10 metre doğruluk ile bulabilmektedir. Bu sistemlerin getirdiği özellikleri dışında mevzilendiği yerden attığı art arda 3 atış tamamen aynı hedef üzerine düşmekte ve ağır tahribatlar vererek 3 tane obüs bataryasının yaptığı işe tek başına yapabilmesini sağlamaktadır. 40 kilometre menzili olan fırtına etkili olarak 8-25 kilometrelerde çok net sonuçlar alabilmektedir. Top 155 milimetrelik NATO standartlarında her türlü mermiyi sorunsuz kullanabilmektedir. Elektrikli bir sisteme sahip olan top ve atış sistemi namluyu otomatik olarak doldurabilme yeteneğine sahiptir.

Zırhlı 47 ton ağırlığında, 12 metre uzunluğunda,3.5 metre genişliğinde ve 3.43 metre yüksekliğindedir. 5 kişilik ekibi bir komutan, bir sürücü, bir nişancı, bir nişancı yardımcısı ve bir doldurucu dan oluşmaktadır. Üzerinde 12.7 mm makineli tüfek bulunduran 66 kilometre hıza ulaşabilen, 480 km menzilli, 100hp lik dizel motorla çalışmaktadır.Geliştirmeye müsait ve modernize bir yapıya sahiptir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL