GENEL

ANDROİD KULLANICILARININ DENEMESİ GEREKEN 10 FAYDALI UYGULAMA

ANDROİD KULLANICILARININ DENEMESİ GEREKEN 10 FAYDALI UYGULAMA

Tüm Android Kullanıcılarının Denemesi Gereken 10 Faydalı Özellik
Sayfayı Yazdır

Android işletim sistemine sahip tabletler ve akıllı telefonların, birçoğumuzun bilmediği ya da kullanmadığı birçok özellik bulunmakta. Her ne kadar elimizdeki cihaz ve işletim sistemi birçok donanıma sahip olsa da bizler bu özellikleri kullanmadıktan sonra bir kıymeti kalmıyor. O halde size Tüm Android kullanıcılarının denemesi gereken 10 faydalı özellik hakkında bilgi verelim.

OK Google Özelliği:

8009_akilli_kilit_ozelligiAndroid cihazlardaki OK Google özelliği, sesli komutların Google tarafından algılamasını sağlayarak cihazların ekranına temas etmeden birçok işlemin gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Fakat cihaz Türkçe dil seçeneği ile kullanılıyorsa bu özellik aktif hale gelmekten çıkıyor. Manuel şekilde etkinleştirmek için ise şu işlemleri yapmamız gerekiyor:

-Uygulamalar menüsüne girerek “Google” uygulamasını seçelim ve uygulama açılınca yan taraftaki menüden ayarlar bölümüne girelim.

-Cihazımızın OK Google özelliğini açmak için önce Dil bölümüne girerek dili İngilizceye çevirmemiz gerekecek. Gelen ekranda “English (Generic)” kısmını seçtikten sonra kaydet seçiyoruz.

-Daha sonra görünen ekranda değişikliği onaylıyoruz ve OK Google menüsüne gelerek bütün seçenekleri aktif hale getiriyoruz. Google burada bizden 3 kez sesli olarak OK Google ses kaydı bırakmamızı ister. Bunu yaptıktan sonra Son seçeneğini seçip özelliğimizi kullanabiliriz.

Kablosuz Şarj Özelliği:

Android işletim sistemine girmiş olsa da kablosuz şarj özelliği beklenen ilgiyi yakalayamadı. Gece yatarken telefonun prize takılmadan şarj edilebilme özelliği mutlaka günü geldiğinde çok tercih edilen özellikler arasına girecektir.

NFC Özelliği:

Tüm Android kullanıcılarının denemesi gereken 10 faydalı özellik içinde sayılabilecek bir özellik te NFC özelliği olsa da, uzun zamandan beri hizmette olan bu özellik de fazla rağbet görmedi. Dokunmatik ödeme, internet bağlantısının başka Android cihazlarla paylaşılması, birebir bağlantı kurarak ve dosya aktarma gibi birçok özellik içeren NFC, mutlaka denenmesi gereken bir özellik olarak bizleri bekliyor.

Android Cihaz Yöneticisi:

8009_bilinmeyen_kaynaklardan_uygulama_yukleme_ozelligiCihazların kaybolması ya da çalınması gibi istenmeyen durumlarda kullanılmak üzere Google’nin hizmete sunduğu Android Cihaz Yöneticisi, cihazların uzaktan kilitlenmesini ve içerdiği verilerin silinmesi gibi seçeneklerle çok kullanışlı bir özellik olarak dikkat çekiyor.

Kilit Ekranı Güvenliği: Kullanılan cihazın marka ve modeline göre yüz, parmak izi ve göz tanıyarak kilit açma gibi özellikler içeren bu kilit ekran güvenliği de Güvenlik menüsünden Ekran Kilidi seçilerek kullanabileceğimiz bir özellik.

Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yükleme Özelliği:

Bilinmeyen kaynaklar seçeneği kullanılarak Google Play den başka kaynaklardan da birçok uygulamayı cihazlarımıza yükleyebiliriz. Fakat bu özelliğin kullanılması, bilinmeyen kaynaklardan gelen tehlikelere açık olacağından dolayı dikkatli olmakta fayda var.

Akıllı Kilit Özelliği:

Akıllı kilit özelliği, Android cihazların kilit ekran güvenliği konusunda bize daha fazla kişiselleştirme imkanı sunmakta.

Yeni Bir Ana Ekran Uygulaması Özelliği:

Ana ekran uygulamaları genellikle mobil cihazlarımızın içinde gelen uygulamadır ve çoğunlukla yavaş ve kalitesizdirler. Program üreticileri tarafından tasarlanan birçok ana ekran uygulaması ile cihazımızın hızını artırarak daha fazla özellik kullanabilmemiz mümkün.

Yeni Klavye Uygulaması Özelliği:

Android cihazların klavye uygulamaları aslında çok da yetersiz sayılmaz ama daha ilginç tasarımlar içeren ve daha hızlı yazma olanağı sunan klavye yazılımlarını tercih ederek cihazımızdaki bu özelliği de kullanabilmemiz mümkün.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırabilme Özelliği:

gereksiz_uygulamalari_kaldirabilme_ozelligiAndroid işletime sahip cihazımızla beraber bize sunulan, fakat telefonumuzda hem fazladan yer kaplayarak hem de pil ömrünü kısaltan birçok özelliği cihazımızdan kaldırabiliriz. Ayarlar menüsünden Uygulamalara gelerek kullanmak istemediğimiz herhangi bir uygulamanın üzerini tıkladığımızda uygulama ekranındaki Devre dışı bırak seçeneği ile o uygulamadan rahatlıkla kurtulabiliriz.

Uygulama ve Dosyaların Telefonları Tokuşturma Yoluyla Paylaşabilme Özelliği:

Android Beam programı kullanılarak dosya ve uygulamalarımızı diğer Android cihazla sadece tokuşturma yoluyla paylaşabiliriz Cihazımızdaki Android Beam özelliğini aktif hale getirerek bu mükemmel özellikten faydalanabiliri

Yazar: Ensar Türkoğlu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL