Yaşam

Kayıp kaçak bedeline Mahkeme dur dedi !

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarMuğla’nın Marmaris ilçesindeki bir otelin işletmecilerinin elektrik faturasındaki kayıp kaçak bedellerinin iadesine ilişkin açtıkları davada, mahkeme lehlerine karar verdi. Mahkeme, 194 bin lirası kayıp kaçak bedeli olmak üzere avukatlık..

Kayıp kaçak bedeline Mahkeme dur dedi !

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki bir otelin işletmecilerinin elektrik faturasındaki kayıp kaçak bedellerinin iadesine ilişkin açtıkları davada, mahkeme lehlerine karar verdi.

Mahkeme, 194 bin lirası kayıp kaçak bedeli olmak üzere avukatlık ve diğer masraflarla davacılara 215 bin liralık ödeme yapılmasına hükmetti.

İlçedeki 5 yıldızlı bir otelin işletmecileri adına Muğla 2. Asliye Hukuk Mahkemesine açılan davada, kararını açıklayan mahkeme hakimi, elektrik enerjisinin nakli sırasındaki kayıp ile başka kişilerce “hırsızlanmak” suretiyle kullanılan elektrik bedellerini, kurallara uyan abonelerden tahsil yoluna gitmenin hukuk devleti ve adalet düşünceleriyle bağdaşmadığı görüşünü bildirdi.

“Hırsızlığı önlemek firmanın görevi”

Elektrik kaybını önleme ve hırsızlıkları engelleme veya hırsızı takip edip bedeli ondan tahsil etme görevinin bizzat enerjinin sahibi bulunan davalıya ait olduğunu belirten hakim, kararında, tüm bu nedenlerle aboneden faturalar yoluyla alınan kayıp kaçak bedellerinin davacıya iadesinin hukuk devleti ve adalet düşüncelerine uygun olacağını kaydetti.

Buna göre, 194 bin 541 liralık kayıp kaçak ana bedelinin faiziyle davalı şirketten alınarak davacıya verilmesine hükmeden mahkeme, davacının ödediği 3 bin 326 liralık harç bedeli ve 16 bin 872 liralık avukat ücretinin de davalıdan alınmasına karar verdi.

Davalı şirketin yargılama gideri olan 541 liralık masrafın da elektrik dağıtım şirketinden tahsil edilmesi kararlaştırıldı.

“Yaklaşık 250 bin lirayı tahsil ettik” Otel adına davayı açan avukat Yüksel Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otel adına elektrik dağıtım şirketi AYDEM’e 2014 yılında kayıp kaçak bedellerinin iadesi için dava açtıklarını belirtti.Haberin kaynağı burada

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL