GENEL

İngiltere Neyin Peşinde!

İngiltere Neyin Peşinde!

İngiltere neyin peşinde!

İçeriden ve dışarıdan terör kıskacında olan Türkiye’de son günlerde ikinci darbe hazırlığı söylentileri yoğunlaştı. İddiaların merkezinde ise İngiltere var. İngilizlerin son haftalarda Doğu ve Güneydoğu’daki aşiretleri devlete karşı örgütlediği iddia edilirken bu iddiaların merkezindeki ülkenin Dışişleri Bakanı Artin Kemal’in torunu Boris Johnson Türkiye’ye geldi ve dikkat çekici ziyaret ve görüşmeler yaptı.

Son haftalarda Güneydoğu’ya İngiliz ilgisi dikkat çekici oranda arttı. İngiliz konsolosları bölgeyi ilçe ilçe gezerek aşiretlerle görüşüyor. Konsolos düzeyinde yapılan bu ziyaretlere bakan da eklendi. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, beraberindeki heyetle birlikte Gaziantep Nizip’te bulunan mülteci kampını ziyaret etti.

Suriyeli mültecilerin kaldığı kampta incelemelerde bulunan Bakan Johnson, buradaki çalışmalarla ilgili kendisine eşlik eden Türk yetkililerden bilgi aldı. Yaklaşık 1 buçuk saat kamp içerisinde kalan İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson, daha sonra dışarıda kendisini bekleyen basın mensuplarının sorularını cevapsız bırakarak konteyner kentten ayrıldı.

İngilizler aşiretleri kışkırtıyorlar mı?

Peki, İngilizlerin Güneydoğu’ya birden bire artan ilgisinin temelinde ne yatıyor. Bu konuda Emekli albay Hasan Atilla Uğur’dan dikkat çekici iddialar gelmişti. İkinci bir darbe girişiminin hazırlıklarının yapıldığını iddia eden Uğur’un iddiasına göre, Güneydoğu’da kaos başlatılacak.

Uğur, “Olay büyük ihtimal Şemdinli, Yüksekova ya da Kızıltepe’de olacak. Burada 15-20 kişi ölecek. Bölgedeki bütün ilçelerde, illerde, İngiliz konsolosluğundan ziyaret edilen aşiretler bu oyuna gelirlerse eğer halkı sokağa dökecekler. Batı’da ise fitili 4-5 noktada sansasyon yaratacak büyük patlamalarla ateşleyecekler. Bunu ya PKK ya da IŞİD yapacak” diye konuştu. Kıbrıs’ta konuşlu İngiliz deniz piyadelerinin kaos bahanesiyle Türkiye’ye gireceğini iddia eden emekli albay, “İkinci kalkışmanın esas amacı işgal” dedi ve şöyle devam etti: “Aldığım bilgiye göre İngilizler 2.5 aydır Güneydoğu’daki bütün aşiretlerin ayağına gidiyor. Özellikle Hakkâri, Van, Çatak, Silopi, Mardin bölgesinde etkin aşiretlere. Bunlarla pazarlıklar yapıyorlar. Toprak ağası olarak varlığını sürdüren bu aşiretlerin bankalara olan birikmiş trilyonlarca liralık borçlarını ödediler. Aşiretlerin bütün kredi borçları ödendi. İngiltere ödedi bunları. Konsolosun aşiretler içinde ne işi var?”

Darbe iddialarını reddetti

Emekli komutan Uğur’un bu iddiaları Gaziantep’teki temaslarının ardından Ankara’ya geçen İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’a soruldu.

AB Bakanı Çelik ile ortak basın toplantısı düzenleyen Johnson, “Yeni darbe girişimi iddiaları saçma ve asılsız. Türkiye’yi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

İngiliz bakan Ankara’da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de görüştü. Johnson 15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından vurulan TBMM’yi de ziyaret etti. Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile görüşen Johnson darbe girişimi hakkında bilgi aldı.

Atatürk düşmanı Artin Kemal’in öz torunu

Önce Gaziantep Nizip’teki mülteci kampını ziyaret eden daha sonra da Ankara’ya geçerek resmi temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson Türkiye karşıtlığıyla ün yapmış bir isim.

Johnson, Damat Ferit Paşa hükümetinin İçişleri ve Milli Eğitim Bakanı olan Milli Mücadele karşıtı Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’un oğlu, yani Ali Kemal’in öz torunu. ‘Artin Kemal’ olarak da bilinen Ali Kemal, Mustafa Kemal’e ve milli mücadeleye karşı düşmanca tutumu ve ağır hakaretleri nedeniyle pek çok insan tarafından “hain” olarak damgalanmıştı. İstiklal Savaşı sonrası ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla gözaltına alınan Ali Kemal İstanbul’a getirilirken İzmit’te halk tarafından linç edilmişti.

Erdoğan’a hakaret yarışmasında birinci olmuştu

Öte yandan İngiliz Bakan Johson’ın ismi, geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası ile gündeme gelmişti. İngiltere’de yayımlanan haftalık The Spectator dergisinin yazarlarından Douglas Murray, geçen aylarda “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içerikli şiir yarışması” düzenlemiş, yarışmayı Boris Johnson kazanmıştı.

Murray, Johnson’ın şiirine de, derginin internet sitesindeki blog yazısında yer vermişti. Murray söz konusu şiir için Johnson’a bin sterlin verileceğini de duyurmuştu. Boris Johnson, Almanya’da Erdoğan’a hakaret eden program yapan Böhmermann’a da şiirinde göndermede bulunmuştu.

“İkimiz de Osmanlıyız”

Dededen Türkiye düşmanlığı tescilli olan Eski Londra Belediye Başkanı şimdinin İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile ortak basın toplantısı düzenleyen AB Bakanı Ömer Çelik ise şu sözleriyle herkesi şaşırttı: “Kendisine espri olarak söylemiştim, ‘ikimiz de Osmanlı’yız, kendi dostlarınızın arkadaşlarınızın olduğu ülkeye ziyaret yapmanız çok önemlidir’ diye. Verdiği sözü tuttu. Bizim için burada olması çok önemlidir. Nitekim her zaman için Birleşik Krallık AB’ye üyeliğimize de destek vermiştir.”ky: yenimesaj.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL