FATSA HABERLERİ

FINDIK İÇİN TARİHİ KARAR!AVRUPA TÜRK FINDIĞI İÇİN YENİ KARARINI AÇIKLADI!

AVRUPA DAN TÜRK FINDIĞI İÇİN SEVİNDİRİCİ HABER!20 YILLIK YASAK KALDIRILDI.AVRUPAYA DAHA FAZLA FINDIK SATABİLECEĞİZ.

Print Friendly, PDF & Email

FINDIK İÇİN TARİHİ KARAR!AVRUPA TÜRK FINDIĞI İÇİN YENİ KARARINI AÇIKLADI!

Avrupa Birliği Türk Fındığı için 20 yıldır uyguladığı anlamsız alım kararında geri adım attı!Bu karar sonrası daha fazla Türk Fındığı Avrupa Pazarına girme şansı olacak.

Avrupa Birliği, 2002 yılından bu yana uygulanan Türk fındığında aflatoksin kontrollerini kaldırdı. Bu gelişme ihracatçı tarafından sevinçle karşılandı.

Avrupa Birliği (AB), Türk fındığı ithalatında 2002 yılından bu yana uygulanan zorunlu aflatoksin kontrollerine son verdi. İhracatçı ve üreticileri sevindiren kararı değerlendiren Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak, “Türk fındığında zorunlu aflatoksin kontrollerinin kaldırılması başta üretici olmak üzere tüm paydaşların başarısıdır. İnşallah bundan sonra dikkatle bu mecburi kontrollerin bitmesini lehimize çevireceğiz” dedi.

DHA’nın haberine göre AB, Türk fındığı ithalatında 2002 yılından bu yana uygulanan zorunlu aflatoksin kontrollerine son verdiğini duyurdu. AB’nin 17 Aralık tarihli resmi gazetesinde yayımlanan tüzük değişikliğinde, “Türkiye menşeli fındık ve fındık mamullerinde, aflatoksin riskine yönelik AB gerekliliklerine sağlanan uyum seviyesinin yeterli olması ve bu çerçevede yükseltilmiş kontrol seviyesine artık ihtiyaç duyulmadığı” ifadelerine yer verildi. Karar hem ihracatçı hem de üretici cephesinde sevinçle karşılandı.

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL