FATSA HABERLERİ

FINDIK FİYATLARI YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Serbest piyasada Fındık fiyatları tavan yaptı. Fındık Fiyatları artmış olsa da,üreticinin elinde Fındık kalmadı! Türkiye ziraat odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu‘da serbest piyasada 28,5 liraya kadar..

Print Friendly, PDF & Email

FINDIK FİYATLARI YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Serbest piyasada Fındık fiyatları tavan yaptı. Fındık Fiyatları artmış olsa da,üreticinin elinde Fındık kalmadı!

Türkiye ziraat odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu‘da serbest piyasada 28,5 liraya kadar ulaşan fındık fiyatlarının geç kalınmış bir rakam olduğunu belirterek, ‘Biz bu fiyatları hasattan sonra bekliyorduk, o zaman üreticilerimizin lehine olacaktı. Dolara endekslendiğinde ise fındık fiyatı geride kaldı, üreticinin de elinde fındık kalmadı’ dedi

Toprak Mahsulleri Ofisi 1 Eylül tarihinden itibaren fındık alımlarına başladı. TMO, Giresun kalite 50 randıman kabuklu fındığın kilogramını 27, levant kalite fındığın kilogramını ise 26,5 liradan alarak, serbest piyasadaki fiyatların düşmesinin önüne geçti. Üreticilerin büyük bir kısmı, serbest piyasada 24 lira bandında seyreden fiyatlara mahsullerini vermek yerine TMO’yu tercih etti. Son günlerde ise serbest piyasada fındık fiyatları 28,5 liraya kadar ulaştı, üreticiler ise fındıklarının büyük bir kısmını fiyatlar yükselmeden önce pazara indirdi.
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 1 Eylül tarihinden itibaren fındık alımlarına başladığını hatırlattı. TMO’nun alımlarına başlaması ile birlikte serbest piyasanın da hareketlendiğini ifade eden Soydan, fındığını ucuza vermek istemeyen üreticiler TMO’yu tercih ettiğini belirtti.

SERBEST PİYASADA OLUŞAN FİYAT,GELECEK YILA FAYDA SAĞLAR

‘Şu anda yükselen fiyatlar geç yükselmesine rağmen gelecek sezonun da en azından bu fiyatlar üzerinde olmasını sağlayacaktır’ diyen Soydan, ‘Bu sene hasattan sonra beklenen fiyatlar şuan bu noktaya gelmişse, gelecek sezon bunun üzerinde olması lazım. Üreticilerin maliyetleri arttı, şimdiki fiyatlar üzerinden gelecek sezonun fiyatlarının belirlenmesi lazım. Fındık bölgemizin en önemli geçim kaynağı, manevi boyutu var, mahsulünü satan ve satmayan düşük fiyattan memnun değil. Şuanda fiyatların yükselmesi, en azından mahsullerini satanları da bir nebze olsa rahatlatıyor, gelecek sezonlar için önemli olduğunu da biliyoruz’ ifadelerine yer verdİ.

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL