DIŞ HABERLER

Amazon Türkiye’ye Geliyor

Amazon Türkiye’ye Geliyor

Amazon Türkiye’ye geliyor

Dünya perekende devi,Amazon Türkiye’ye geliyor

ABD merkezli online perakende devi Amazon, Türkiye pazarına girmek için görüşmelerde bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor.

DUNYA Executive’de yer alan habere göre Amazon’un Ankara’da hükümet yetkilileriyle temas halinde olduğu belirtilmişti. Şirketin sıfırdan bir yatırım yapabileceği gibi muhtemel bir satın alma yoluyla da Türkiye pazarına giriş yapabileceği söyleniyordu. Perakende devinin halihazırda yerel oyuncularla görüştüğü ancak henüz bir anlaşma aşamasına gelinmediği belirtiliyor.

Amazon, Mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Souq.com’u 650 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Daha yakın bir tarihteyse ABD’nin üst segment sağlıklı market zinciri Whole Foods Market Inc’i 13.7 milyar dolarla bünyesine kattı. Bu, şirketin sadece online perakendecilerle ilgilenmekle kalmadığı, aynı zamanda, başarılı taze ürün perakende markalarını kendi özel teknolojisini kullanarak çevrimiçi perakendecilere dönüştürme planları olduğu şeklinde yorumlanıyor. DÜNYA Executive’e konuşan bir perakende uzmanına göre, Amazon halihazırda Türk perakendecilerle temas halinde. Benzer bir şekilde daha geniş büyüme fırsatlarından yararlanmak için online perakende şirketleri dışında online tarafı o kadar güçlü olmayan bir zinciri de satın alabileceği söyleniyor.

46 milyon internet kullanıcısı olan Türkiye’nin yüzde 58 ile gelişen pazarların altında, BRIC ülkelerinin üzerinde bir penetrasyon oranına sahip. TÜSİAD raporuna göre, e-ticaretin toplam hacmi 17.5 milyar TL olup, 2016 yılında toplam perakende içindeki payı yüzde 3.5 olarak gerçekleşti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL