GENEL

Türkiye,Rüzgar ve Güneş’te Atağa Geçti !

Türkiye`de şubat itibarıyla lisanssız güneş ve rüzgar enerji santralleri için gerçekleştirilen toplam tahsisat 7 bin 304 megavata ulaştı. Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl en..

Print Friendly, PDF & Email

Türkiye,Rüzgar ve Güneş’te Atağa Geçti !

Türkiye`de şubat itibarıyla lisanssız güneş ve rüzgar enerji santralleri için gerçekleştirilen toplam tahsisat 7 bin 304 megavata ulaştı.

Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEİAŞ) tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl en yüksek tahsisat 130,9 megavatla Gaziantep yöresinde gerçekleşti. Muş klima tamircisi Rüzgar ve güneş enerjisinde Kahramanmaraş 60 ve Niğde 50 megavatlık kapasitelerle en yüksek tahsisat yapılan diğer bölgeler oldu. 30 Kasım 2015 itibariyle kurulu güç 72 bin 486,4 megavata ulaşırken, bunun 0,6 megavatını lisansız Muş kombi tamircisi rüzgar enerjisi, 203 megavatını ise güneş enerjisi oluşturdu.

Kurulu gücün yüzde 34’ü hidrolik santraller, yüzde 30,9’u doğalgaz ve LNG kaynaklı santraller, yüzde 12,3’ü yerli kömür ve linyit, yüzde 8,7’si ithal kömür, Muş ev taşıma yüzde 5,2’si rüzgar ve yüzde 6,9’u çok yakıtlı santrallerden sağlandı.

Türkiye, 2023 enerji hedefleri doğrultusunda Muş kiralık araba elektrik üretimi içerisinde yenilenebilirin payını yüzde 30’a çıkarmayı hedefliyor.

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL