SAMSUN&BÖLGE

Simenlitİk Gölü Hangi ilimizdedir?

Simenlik gölü, Yeşilırmak deltasının doğu kısmında yer alan kıyı set gölüdür.Terme ilçe sınırları içerisinde yer alan göl deltadaki eski koyların önlerinin kıyı Şeridi olarak görülür. Kuzey ve Doğusu:Karadeniz Batısı:Sancaklı Mahallesi..

Print Friendly, PDF & Email

Simenlitİk Gölü Hangi ilimizdedir?

Simenlik gölü, Yeşilırmak deltasının doğu kısmında yer alan kıyı set gölüdür.Terme ilçe sınırları içerisinde yer alan göl deltadaki eski koyların önlerinin kıyı Şeridi olarak görülür.

Kuzey ve Doğusu:Karadeniz
Batısı:Sancaklı Mahallesi Terme

Güneyi:Samsun–Ordu Devlet karayolu sınırını takip eder. Kaynak Değeri: 1999 yılında bu sahaya DKMP Şube Müdürlüğümüzce üretilen sülünler salınmıştır. Ayrıca Tilki, Çakal ve Göller Bölgesi kuş ve balık açısından zengindir. Bölgedeki kuş türleri Samsun-Terme Simenlik Gölü Yaban Hayatı Koruma Sahası raporunda işlenmiştir.
Sahadaki mevcut av baskısını azaltmak için motorize ekiplerin devrede olması, göllerde ise motorlu kontrol şarttır. Çoban yatağı mevkiinden 274.00 Ha. lık bir alan 19 Mayıs Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından Akgöl ve Simenlit Göl balıkları üzerinde incelemeler yapmaktadırlar.

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL