SAMSUN&BÖLGE

Saadet Partisi Fındık Önergesi Verdi!

Saadet Partisi Fındık Önergesi Verdi!

Saadet Partisi Meclise Fındık önergesi verdi.

Saadet Partisi’nin mecliste 2 milletvekili ile temsil edildiğini hatırlatan Saadet partisi Konya milletvekili Abdulkadir Karaduman, “ Her ne kadar Konya’dan vekil seçilmiş olsak ta Milli Görüşün Türkiye’de ki sözcüsü olamak zorunda kaldık. Bu bakımdan yöresi neresi olursa olsun üreticimizin sorunlarını ve çözüm yollarını araştırarak olumlu sonuç alma yolunda gereken çalışmaları yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. Abdulkadir Karaduman’ın fındık ile alakalı vermiş olduğu önerge ise aşşağıda ki şekilde.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Üretiminin yaklaşık %70’inin ülkemizde gerçekleştirildiği fındığın, üretildiği bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınması yanı sıra ülkemizin ihracatına da katkısı escort oldukça büyüktür. Yaklaşık 400 bin ailenin geçimini sağladığı fındık üretimi, ülkemize getirdiği döviz girdisinin tamamını milli kaynaklardan sağlamaktadır. Bu bağlamda;

1. Üretilen fındığın ne kadarı devlet eliyle satın alınmaktadır?

2. Fındık üreticisinin mağdur edilmemesi maksadıyla fındık satın alım kotasının, üreticinin tüm ürününü kapsayacak şekilde artırılmamasının nedeni nedir?

3. Yıllık fındık alım kotasının artırılması planlanmakta mıdır?

4. Toprak Mahsulleri Ofisi 2019 yılı içinde fındık alımı yapacak mıdır? Alacaksa yapılacak alım miktarı ne kadar olacaktır?

5. Dünyada fındık tüketiminin tamamına yakın kısmı Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkeleri tarafından gerçekleştirilmekte ve büyük ölçüde çikolata ve şekerleme sanayinde hammadde olarak kullanılmaktadır. Fındık üretiminde etkili olan ülkemizin fındık fiyatlarının belirlenmesi konusunda etkin olmama nedeni nedir? Fiyat belirlemede ülkemizin etkin olması için bir çalışma yürütülmekte midir?

6. Fındık satın alma konusunda bazı firmaların piyasada tekelleştiği iddiaları doğru mudur? Piyasanın denetimi adına Bakanlığınızca alınan tedbirler nelerdir?

7. Sertifikalı, kaliteli üretim yapılması ve ürün çeşitliliği için bir çalışma yürütülmekte midir?

8. Fındık üretiminde üretim planlaması yapılmakta mıdır?

9. İyi tarım ve organik tarım uygulamalarının fındık üretiminde yaygınlaştırılmasının teşvik edilmesi için bir çalışma yürütülmekte midir?

10. Ürün tesliminde yaşanan olumsuzlukların giderilmesiyle ilgili ürün mezat salonlarının tesis edilmesi için bir çalışma yürütülmekte midir?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL