GENEL

Ordu Fındık Toplamaya Başladı

Ordu Fındık Toplamaya Başladı

Ordu Fındık toplamaya başladı.

Ordu’da resmi olarak yapılan açıklama sonrası,üretici 2 temmuz itibariyle Fındık toplamaya başladı.Üreticilerden aldığımız bilgiye göre,bu yıl fındık üretiminde,2015 Yılına göre önemli ölçüde rekolte kaybı var.Üreticiler bu durumdan şikayetçi.Fiyatlar yükselse bile,Düşük rekolte sebebiyle,bu üreticiyi tatmin etmiyor.Bazı üreticiler bu konuyla ilgili görüşleri dile getirerek,”Fiyat yüksek olsa ne olur? geçen seneye göre rekolte enaz yarı yarıya düşmüş durumda.olmayan fındığın fiyatı yükselse ne olur,yükselmese ne olur”demekten kendilerini alamıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce sahil kesimi için açıklanan hasat tarihinin ardından bugün 2 Temmuz,itibariyle,üreticiler bahçeye girmiş durumda. Üreticiler, ürünün az olması nedeniyle buruk bir hasat dönemine giriyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan da fındık bahçelerini gezerek üreticilerle sohbet etti.

Soydan, yörede fındık hasadının resmi olarak bugün itibarıyla sahil kesiminde başladığını belirterek, “Sahil kesimi 2 Ağustos, 8 Ağustos orta kesim ve 15 Ağustos’ta da yüksek kesimler için fındık hasat tarihleri açıklanmıştı. Bugün itibarıyla da fındık sezonuna girdik. Bunun yanında erken hasat yapan üreticilerimiz oldu ama bugün tamamıyla bahçelere girilmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Fındık bahçelerine bakıldığında geçen sezona oranla düşük olduğunu aktaran Soydan, şunları kaydetti:

″Bugün ve daha önceden bahçeleri gezdik. Şunu görüyoruz, açıklanan 468 binlik rekoltenin çok çok altında bir rekoltenin çıkacağını bahçelerde görüyoruz. Üreticilerimiz bir ton toplandıkları fındığın bu yıl 250-300 kilogram olabileceğini söylüyor. Küçük bir bölümünü bitirenler var. Buralardan da çok düşük bir fındık elde ettiler. Bu da bu sene rekoltenin düşük olduğunu gösteriyor ama üreticilerimiz şu anda bahçelerinde. Hayırlı bir sezon geçirmelerini diliyorum.”

Antalya masaj salonu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL