GENEL

İşte “Toki”den Yeni Hamle!

İşte “Toki”den Yeni Hamle!

İşte TOKİ’nin bölge bölge yeni inşaatları
TOKİ Başkanı Turan, bu yıl, 38 bin 855 konuta ilave olarak ihale tarihleri belirlenenlerle 50 bin konutun aşıldığını belirtti.
İşte TOKİ’nin bölge bölge yeni inşaatları İşte TOKİ’nin bölge bölge yeni inşaatları İşte TOKİ’nin bölge bölge yeni inşaatları

TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu yıl, ihalesi yapılan 38 bin 855 konuta ilave olarak ihale tarihleri belirlenenlerle birlikte 50 bin konutun aşıldığını belirterek, “Böylelikle TOKİ olarak tarihi bir rekora imza attık.” dedi.

Dar gelirli vatandaşlar için “dost eli” bir kuruluş olduklarını belirten Turan, “Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Yıl içerisinde 38 bin 855 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile 50 bin konutu aştık. Böylelikle idare olarak tarihi bir rekora imza attık.” ifadesini kullandı.

13 BİN KONUT İÇİN İHALE YOLDA

Yeni yerleşimler, yeni şehirler inşa ettiklerini belirten Turan, şöyle konuştu:

“2016 yılı içerisinde 104 ihalede 38 bin 855 konutun ihalesini yaptık. 13 bin 162 konutun ihale tarihlerini belirledik. Böylelikle 52 bin 17 konutun ihalesini yapmış olacağız. Bu konutlarımızı tamamladığımızda yaklaşık 200 bin vatandaşımız TOKİ konutlarında oturacak. Bu sayı yeni bir şehir demektir. İdare olarak ülkemizde bazı şehirlerimizde büyük yaşam alanları inşa ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.”

ANKARA’YA 7 BİN KONUT DAHA

İç Anadolu’da aldıkları yeni ihale tarihleri ile yıl içerisinde 16 bin 724 konuta ulaşacaklarını vurgulayan Turan, “Özellikle Başkent Ankara’da yoğun şekilde çalışıyoruz. Başkentin konut ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Başkentte yeni aldığımız ihale tarihleri ile birlikte 7 bin 70 sosyal konut inşa edeceğiz.” dedi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU’DAKİ PROJELER

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yoğun bir çalışma içinde olduklarına dikkati çeken Turan, bölgeden yoğun bir konut talebinin geldiğini aktardı.

Vatandaşların taleplerini karşılamak için vites arttırdıklarını söyleyen Turan, “İdare olarak en çok yatırım yaptığımız bölgelerimizin başında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri geliyor. Doğu ve Güneydoğu’yu inşa ediyoruz. Bunun için de yıl içerisinde Doğu ve Güneydoğu’da 12 bin 107 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile 14 bin 382 konuta ulaşacağız.” ifadesini kullandı.

Özellikle Güneydoğu Anadolu’da yatay ve yerel mimari konseptli konut inşa ettiklerini söyleyen Turan, “Güneydoğu’da 7 bin 580 konutun ihalesini yaptık. Yeni aldığımız ihale tarihleri ile Güneydoğu Anadolu’da yıl içerisinde 9 bin 602 rakamına ulaştık. Doğu Anadolu Bölgesi’nde de yeni ihale edeceğimiz konutlar ile 4 bin 780 konut rakamına ulaşacağız.” diye konuştu.

AKDENİZ VE EGE’DEKİ ÇALIŞMALAR

TOKİ Başkanı Turan, Türkiye’nin turizm açısından önde gelen bölgeleri olan Akdeniz ve Ege’de de konut ihtiyacını karşılamak için çalıştıklarını vurguladı.

Turan, “Akdeniz Bölgesi’nde 2016 yılında 5 bin 753 konutun ihalesini tamamladık. Yapacağımız ihaleler ile 6 bin 690 konutu ihale etmiş olacağız. Ege Bölgesi’nde de turizm sektöründe çalışan özellikle dar gelirli vatandaşlarımız için projeler üretiyoruz. Ege Bölgesi’nde 4 bin 594 konutun ihalesini yapıyoruz.” açıklamasını yaptı.

KARADENİZ’DEKİ YATIRIMLAR

Karadeniz Bölgesi’nde özellikle yerel mimari ile bölgenin doğal yapısına uygun projeler yaptıklarını vurgulayan Turan, Karadeniz Bölgesi’nin tamamında 5 bin 310 konutun ihalesini yaptıklarını belirtti.

276 konut içinde ihale tarihi aldıklarını aktaran Turan, 5 bin 582 konut rakamına ulaşacaklarını söyledi.

Karadeniz Bölgesi’nde sadece konut inşaatı yapmadıklarını aktaran Turan, stadyumlar ve sosyal donatılara kadar birçok yatırımın bölgede devam ettiğini ifade etti.

İSTANBUL’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Turan, Marmara Bölgesi’nde ise özellikle Bursa ve Kocaeli gibi illerde konut yapımına devam ettiklerinin bilgisini verdi.

Marmara Bölgesi genelinde bu yıl içinde 2 bin 917 konutu ihale ettiklerini de belirten Turan, “İstanbul’da 16 ilçede aktif kentsel dönüşüm yürütüyoruz. İstanbul ve Balıkesir’de iki projemiz için ihale tarihi aldık. Böylelikle 4 bin 45 konut rakamına ulaşacağız.” dedi.KY:habervaktim.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL