GÜNDEM

Görüşmeler Doları Gevşetti!

Görüşmeler Doları Gevşetti!

samsunhaberci.com:Görüşme Doları düşürdü!
Çavuşoğlu Tillerson görüşmesi Doların düşmesine sebep oldu.

Bu sabah saat 0934’de 3.7662/3.7689 seviyesinde olan dolar/TL 3.7428’e kadar geriledikten sonra saat 1255’te 3.7450/3.7461 seviyesinde bulunuyor. Bu sabah 4.2451/4.248 seviyesinde olan sepet bazında TL aynı saatte 4.2187/4.2204 seviyesinde bulunuyor.

Dolarda küresel olarak gözlenen değer kaybı, TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumlu bir hava yaratıyor. İki bakanın bugünkü açıklamaları ise TL’de daha fazla değerlenmeyi destekledi. Gün içinde pozitif seyir izleyen BIST-100 endeksi de, dolar/TL’deki düşüşle kazançlarını bir miktar daha artırarak yüzde 0.8 seviyesine taşıdı.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu’ndan Tillerson’a: Topu taca atmayalım
Çavuşoğlu’ndan Tillerson’a: Topu taca atmayalım
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün akşamdan beri ortaya konan iradeyle ABD ile ilişkileri tekrar normalleştirme konusunda anlayışa vardıklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise ABD’nin Türkiye ile köklü ve önemli ilişkileri olduğunu tekrar teyit ettiğini, Türkiye’nin sınırlarını koruma hakkını meşru bir hak olarak tanıdığını, Suriye ile ilgili önce Menbiç’i ele alacaklarını söyledi.

Bir bankacı, “Dolar endeksinde zayıflama TL’nin de güçlenmesine neden oluyor. Ancak sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha zayıf performans sergileyen TL, ABD ile ilişkilere yönelik olumlu algılanan açıklamalarla değer kazanımını artırdı” dedi. Dolar, başlıca para birimleri karşısında üç yılın dip seviyesine gerilerken; iki yılın en büyük haftalık kaybını kaydetmeye hazırlanıyor.

Dolar, Washington’un zayıf dolar stratejisi izleyebileceği ve diğer ülkelerin gevşek para politikasını azaltmaya başlamasıyla getiri avantajının azalması yönündeki endişeler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin baskısı altında bulunuyor.

REUTERS

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL