SPOR

Futbol Fedarasyonu Başkanı,Nihat Özdemir OLdu

Futbol Fedarasyonu Başkanı,Nihat Özdemir OLdu

Nihat Özdemir Türk Futbol Federasyonu Başkanı oldu

TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu’na tek aday olarak giren Nihat Özdemir, 179 oyla başkanlığa seçildi

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yeni başkanı Nihat Özdemir oldu.
Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştirilen TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda başkanlık seçimi için 183 delege, toplam 7 sandıkta oy kullandı. Genel kurula tek aday olarak giren Nihat Özdemir, oyların 179’unu alarak federasyon başkanlığına seçildi, 4 oy ise geçersiz sayıldı.
“Adalet ve liyakat temel prensiplerimiz olacak”
Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yeni başkanı Nihat Özdemir, “Adalet ve liyakat temel prensiplerimiz olacak.” dedi.
Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştirilen genel kurulda başkanlığa seçilen Nihat Özdemir, teşekkür konuşması yaptı. Özdemir, delegelere desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Yeni yönetim kurulumuzla gösterdiğiniz bu teveccühe layık olmaya çalışacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Önümüzde kesintisiz olarak Türk futbolunu yukarı taşıyacağımız 4 yıllık süre bulunmaktadır. Bu süreçte ben ve yönetim kurulumuzdaki diğer arkadaşlarım, hep birlikte elimizden gelenin en iyisini, hatta fazlasını yapmaya gayret göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.
“Adalet ve liyakat temel prensiplerimiz olacak.” diyen Özdemir, şunları kaydetti: “Tüm futbol kamuoyunu ilgilendiren konularda ise şeffaf bir biçimde tüm paydaşların görüşlerini aldıktan sonra konsensüs oluşturarak yolumuza devam edeceğiz. Bu yola çıkarken herkes bana ‘Çok zor bir işe giriyorsun.’ dedi. Evet, Türkiye Futbol Federasyonu kolay bir yer değil. Bunun farkındayım ama Türk futbolunu yukarıya taşımak yönetim kurulumuzla beraber benim de en büyük mükafatım olacaktır. İletişimin gücüne hep inandım. Önümüzdeki dönemde kısır iç tartışmaları ve kırgınlıkları bir kenara bırakarak hedefe odaklanmamız gerektiğine inanıyorum. Ülkemiz futbolunu dünyada hak ettiği saygın yere çıkartmak ve Türkiye’deki futbolu bir eğlence ve şölen haline getirmek için el ele vermenin tam zamanı diye düşünüyorum. Başarılı olacağımıza yürekten inanıyorum.”
“Yabancıda en iyi çözümü bulacağız”
Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) çiçeği burnunda Başkanı Nihat Özdemir, oluşturulan yeni yönetim kuruluyla Türk futbolunu ileriye taşıyacaklarına inandığını ifade etti.
TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu’nun tamamlanmasının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Nihat Özdemir, yönetim kurulunda birçok iş adamı ve sporun içinden gelenler bulunduğuna dikkati çekti.  Yönetim kuruluyla ilgili bilgiler veren Özdemir şunları söyledi: “Spor Genel Müdürlüğü yapmış olan Mehmet Baykan kardeşimiz var. Onun için önemli bir yönetim kurulu yaptığımıza inanıyorum. Servet Yardımcı bugün UEFA’da yönetim kurulu üyesi ve birçok komitede görev alıyor. 1-2 komitenin de başkanı. İyi bir sinerji yarattığımıza ve bu yönetim kuruluyla Türk futbolunu ileriye taşıyacağımıza da bütün kalbimle inanıyorum. Çünkü birbirimize inanarak geldik. Bu yönetim kurulunu yaparken de bütün kesimlerden, bütün kulüplerin iştirakiyle tüm Türkiye’deki bölgelerin temsilcilerini bir araya getirerek bir yönetim kurulu meydana getirdik. Allah’ın izniyle de bu yönetim kurulu Türk futboluna faydalı olacak. Türk futbolunu layık olduğu yere bu kurulumuzla hep birlikte beraber taşımış olacağız.”
“Liste hazırlıkları uzun sürdü”
TFF Başkanı Özdemir, yönetim konusundaki liste hazırlıklarını çok uzun zamandan beri yaptıklarını belirterek, “Liste hazırlıkları uzun sürdü. Birçok arkadaşımızla görüştük. Sonunda 14 yönetim kurulu üyesi ve ben başkan olarak 15 kişilik çalışma grubunu ortaya koyduk. Hepinizin bildiği gibi Türkiye futbol yönetimlerinde futbolun içinden gelen futbol oynamış arkadaşlarımız uzun zamandan beri yönetim kurulunda bulunmuyordu. Bu yıl yaptığımız bu genel kurulda bir karar aldık. Artık futbolun içinden gelen arkadaşlarımızın da yönetim kurulunda olmasını arzuladık. Birçok arkadaşımızla görüştük.” ifadelerini kullandı.
Bir gazetede çıkan bir habere de değinen Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rıdvan Dilmen ile de görüştük. Kendisine yönetim kurulumuzda görev alması için ricada bulundum. Fakat kendisi bana ‘Benim sağlık şartlarım elverişli olmadığından dolayı görevde bulanamayacağım.’ dedi ve teşekkür etti. Ama Rıdvan Dilmen hepimizin bildiği gibi Türk futbolunun yetiştirdiği nadir insanlardan biridir. Her zaman onun desteğine ve katkısına ihtiyacımız var. Onun için onunla her zaman görüş alışverişinde bulunabiliriz. Rıdvan kardeşimden sonra Selim abimize teklif ettim. Sağ olsun şartları zor olmasına rağmen bizleri kırmayarak görevi kabul etti. Hepimizin bildiği tanıdığı ve Türk sporunda önemli bir isim olan yurt dışında yetişmiş ama sonraki kariyerini Türkiye’de devam ettiren Hamit Altıntop kardeşime de görev teklif ettik. Sağ olsun o da kırmadı, görevi kabul etti.”
“Zor bir zamanda geldik”
TFF Başkanı Nihat Özdemir, zor bir dönemde görev aldıklarına dikkati çekti. Federasyon seçimlerinin 4 yılda bir yapıldığını hatırlatan Özdemir, “Bu yıl yapılan TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu’nun sonucunda ben ve arkadaşlarım futbol federasyonunu delegelerinin tüm oylarını alarak seçilmiş bulunmaktayız. Bize gösterilen desteğe canıyürekten teşekkür ediyorum. Türkiye Futbol Federasyonu görevi gerçekten zor bir görev. Zor bir zamanda geldik.” diye konuştu.  2019-2020 sezonu için önemli derecede hazırlıklar yapmaları gerektiğini vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti: “Çok yakın zamanda Merkez Hakem Kurulu (MHK),  Disiplin Kurulu, Tahkim Kurulu, Temsilciler Kurulu gibi tüm kurullara gerekli atamalarımızı yapmak istiyoruz. En kısa zamanda bu atamaları yaparak o arkadaşlarımızın bir an önce göreve başlamalarına hız verme düşüncesindeyiz.”
Milli takım kampına ziyaret
TFF Başkanı Özdemir, A Milli Futbol Takımı’nın, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’ndeki Fransa ve İzlanda maçları için Antalya’da kampta bulunduğunu hatırlatarak, yönetim kurulu olarak onları ziyaret edeceklerini söyledi. Türkiye Milli Futbol Takımı’nın 2 önemli maçı olduğuna dikkati çeken Özdemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri için 8 Haziran’da Konya’da son dünya şampiyonu Fransa, 11 Haziran’da da İzlanda’da, İzlanda ile önemli maçlarımız var. Yönetim kurulundaki bazı arkadaşlarla milli takımın Antalya’daki kampını ziyaret edeceğiz. Şenol Güneş ile görüşmelerde bulunacağız. Bundan sonraki çalışmalarda da tam destekle başarılı olması için her türlü fedakarlığa hazır olduğumuzu da ifade edeceğiz. Ana hedeflerimizden bir tanesi 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’na Türk Milli Futbol Takımı’nın katılmasını sağlamak için biz, yönetime ne gerekiyorsa o desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”
Yabancı futbolcu konusu
Başkan Nihat Özdemir, yabancı futbolcu konusunda çalışmalar yapacaklarını belirterek, “Ama bu çalışmaları kendimiz değil, Türkiye Futbol Vakfı’nın üyeleriyle birlikte yapacağız. Türk futbolu için en iyi çözümü de bulmaya çalışacağız.” değerlendirmesinde bulundu. Kurullara atamaların yapılması gerekli olduğunu ifade eden Özdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Onunla ilgili çalışmalara ve görüşmelere başlayacağız. En kısa zamanda da o çalışmalarımızı yapacağız. Ligler başlayacak, onun hazırlıklarına başlayacağız. Türkiye futbolu için elimizden gelen tüm desteği, tesisleşme yönünden, sistemler yönünden gerekli tüm ekipleri kurarak, tüm çalışmaları yapacağız. Ayrıca bizim için üst kurul olan UEFA ve FIFA ile ilişkilerimizi de çok canlı tutmaya çalışacağız.”
Altıntop: Farklı bir sahaya geçtik
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’na seçilen eski milli futbolcu Hamit Altıntop, “Burayı renklendireceğime, hareketlendireceğime, ileriye taşıyacağıma ve iyi bir yönetici olacağıma inanıyorum.” dedi.
Hamit Altıntop, Ankara’da gerçekleştirilen TFF Olağan Seçimli Genel Kurulu sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtladı. TFF Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmesinden dolayı mutlu ve gururlu olduğunu belirten Altıntop, “Öncelikle bana kadrosunda yer verdiği için Nihat Özdemir’e teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca bu yolda bana destek olan vekilimiz Alpay Özalan ve Hakan Ünsal abime de teşekkür ediyorum. Evet farklı bir sahaya geçtik, küçük sahadan büyük sahaya geçtik. Heyecanlıyım. Burayı renklendireceğime, hareketlendireceğime, ileriye taşıyacağıma ve iyi bir yönetici olacağıma inanıyorum.” ifadelerini kullandı.
Deneyimli futbolcu, Türk futbolunun zor bir süreçten geçtiğini belirterek şunları kaydetti: “Her şeyin dört dörtlük olmadığını biliyoruz. Her şeyin hemen değişmesinin de imkansız olduğunun bilincindeyiz. Ama dediğim gibi renklendireceğiz, kolaylaştıracağız, basitleştireceğiz.  En önemlisi taraftar ve sporcu kazanmamız gerekiyor. Bunları başardığınız sürece zaten o motivasyon, o olumlu rekabet dediğimiz şey daha güzel şeyler ortaya çıkaracaktır. Yabancı kuralı konusundaki tartışmalarla ilgili soruya Altıntop, “Ben genelde kuralcıyımdır ama sınırlamalara da karşıyım. Burada tek taraflı olaya bakmamak lazım, iyi tartmak gerekir. Bu konuyu içerde konuşacağız, tartışacağız. Takımlar ve Türk futbolu için en hayırlısı ne ise o olacaktır. Benim inandığım bir şey var o da sınırlamalardan ziyade burada eğitim sisteminin ve kalitenin daha çok sorgulanması gerekir.” yanıtını verdi.
Türk futbolunun, futbol camiası içerisinden gelen kişiler tarafından yönetilmediği eleştirilerine yönelik soruya ise Hamit Altıntop, şöyle cevap verdi:  “Burada iyi bir denge sağlamak gerekir. Beraber hareket etmeyi öğrenmemiz lazım. Ve günün sonunda birbirimize ne olursa olsun saygılı olmamız gerekir. Yani burada iyi futbolcu olmak demek iyi yönetici olmak anlamına gelmez. Benim için bir fırsat ve çok büyük bir tecrübe olacak. Ben buna inanıyorum, inanmasam böyle bir adım atmazdım. Başkan da sağ olsun bana inandı. İnşallah gelecek aylar, seneler çok güzel şeyler ortaya çıkaracak.”
TFF Yönetim ve Denetleme Kurulları belli oldu
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir tarafından oluşturulan yönetim ve denetleme kurulları belli oldu.
Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştirilen genel kurulda, yönetim ve denetleme kurullarının asıl ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. TFF yönetim ve denetleme kurulları şu isimlerden oluştu:
Yönetim Kurulu:
Asıl üyeler: Servet Yardımcı, Mehmet Baykan, Erdal Bahçıvan, Erhan Kamışlı, Yılmaz Büyükaydın, Ali Düşmez, Mustafa Çağlar, İsmail Erdem, Mustafa Hacıkerimoğlu, Nuri Akın, Eşref Selim Soydan, Hasan Yıldırım Akıncıoğlu, Onur Alkın Kalkavan, Hamit Altıntop
Yedek üyeler: Mete Düren, Ensar Saral, Şahin Kartal, İbrahim Şahinkaya, Kamuran Yazıcı, Mustafa Bozbağ, Fatih Maden, Mehmet Serdar Binnet, İsmail Ergüneş, Yakup Şimşek, Şevki Bostan, İlyas İleri, Cevat Ay, İnanç Erol
Denetleme Kurulu:
Asıl üyeler: Mehmet İlker Aycı, Bünyamin Bozgeyik, İbrahim Türkiş, Murat Tanrıverdi, Abdülcahit Şahin
Yedek üyeler: Tuncay Karartı, Ömer Bekir Güder, Ahmet Hilmi Yücesoy, Hasan Er, Mustafa Süreyya Durukan

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL