SİYASET HABER'LERİ

Davutoğlu; Mal bildirimi zorunlu olacak!

Davutoğlu; Mal bildirimi zorunlu olacak!

Başbakan Davutoğlu basın toplantısı düzenledi

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı “Kamuda Şeffaflık” paketine göre, bundan böyle mal bildirimleri siyasi parti il başkanları ve grup başkanvekilleri için de zorunlu olacak. Yolsuzluk ihbarında bulunan memura da ödül verilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kamu Yönetiminde Şeffaflık” paketini açıkladı.

Açıklanan pakette; seçim sürecinde siyasi partilere yapılan yardımlara sınır getirilmesi, yolsuzluk ihbarında bulunan memura ödül verilmesi de var.

Bundan böyle mal bildirim süresi 5 yıldan iki yıla indirilecek.

Ayrıca, mal bildirimi; siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il başkanları ve ilçe başkanları ile ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkililerini de kapsayacak şekilde genişletilecek.

Davutoğlu, ilk aşamada alınacak tedbirleri şöyle açıkladı: Siyasi partilerin seçim kampanyalarının şeffaflaştırılması için kanunda değişiklikler yapılacak.

Milletvekili ve belediye başkan adaylarına yapılacak nakdi yardımlar kendi adlarına açılmış olan seçim hesaplarına yatırılacak ve son derece şeffaf olacak.

PARA YARDIMINA SINIR

Adaylara ve siyasi partilere yapılacak ayni ve nakdi yardımlara bazı sınırlar getirilebilecek. Siyasi partilere yapılan bağış miktarı elektronik ortamda ilan edilecek.

Seçim hesaplarıyla ilgili denetim yapılacak. Siyasi partiler mali kaynaklarını seçimlerden önce kamuoyuna ilan edecek. Seçim sonuçları ilan edildikten sonra kullandığı kaynak ve bilanço ilan edecek.

MAL BİLDİRİMİ GENİŞLETİLECEK

Mal bildiriminde bulunacak kesimler genişletilecek. Sadece siyaset kurumunun değil. Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin grup başkanvekilleri, genel merkez yöneticileri, il başkanları ve ilçe başkanları ile ulusal, bölgesel veya yerel nitelikte yayın yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yetkilileri için de mal bildirimi zorunluluğu getirilecek.

Yüksek mahkeme başkan ve üyeleri ile daire başkanları mal bildiriminde bulunacak. Mal bildirimlerinin yenilenme süresi 5 yıldan 2 yıla indirilecek. Aradaki yenileme süreci kaldırılacak.

Üst yöneticilerin mal bildirimlerine Etik Kurul tarafından karşılaştırma yapılacak. Mal bildirimleri şeffaf olacak.

İhbarda bulunulan kamu görevlilerinin geçici ya da sürekli olarak başka birimlerde görevlendirilmesi, 3 ay izinli sayılması sağlanacak. ky:ortadogugazetesi.net

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL