DIŞ HABERLER

Cem uzan Bu Sefer Kazandı!

Cem uzan Bu Sefer Kazandı!

Türkiye dava açtı Cem Uzan kazandı!

Türkiye’de yolsuzluk suçundan ceza alan ama sığınmacı olarak Fransa’da yaşayan iş adamı ve eski siyasetçi Cem Uzan’ın mal varlıklarına el konulması için Türkiye tarafından açılan davada hakim,Cem Uzan lehine karar verdi.

Dava sonucunda Uzan’ın geçici olarak el konulan varlıkları kendisine iade edilmesi gerekse de, karar TMSF avukatı Jacques-Alexandre Genet tarafından temyize götürüldüğü için hemen uygulanmayabilir.

2017’nin Ağustos ayında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından görevlendirilen bir Fransız icra memuru, Uzan’ın Paris’teki evine baskın yaparak kasalarını zorla açmış ve kendisine ait 2.1 milyar dolar değerinde hisseye el koymuştu.

Uzan’ın avukatı Matthias Pujos, bakırköy escort söz konusu hisselerin büyük kısmının ÇEAŞ ve Kepez elektrik dağıtım şirketlerine ait olduğunu belirtti. Mahkeme el konulmayı ilk aşamada iptal etse de Ankara, başka bir icra memuru aracılığıyla hisseleri tekrar almıştı.

Salı günü verilen hakim kararında Uzan haklı bulunarak el konulma tedbirine son verildi. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, 2013 yılında Cem Uzan’a nitelikli zimmet suçuyla 18 sene 5 ay hapis ve yaklaşık 4 milyar 400 milyon TL adli para cezası vermişti.

Yargıtay söz konusu kararı 2015 yılında onamıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL