GENEL

AVRUPA BİRLİĞİNDE 149 BİN TÜRK İŞ ADAMI VAR

AVRUPA BİRLİĞİNDE 149 BİN TÜRK  İŞ ADAMI VAR

Avrupa birliğinde 149 bin iş adamı var.

Avrupa Birliği sınırları içerisindeki Türk girişimci sayısı 149 bine ulaştı. Öte yandan AB içinde 3.5 milyon Türkiye kökenli çalışan bulunuyor. Bu rakam tüm AB içindeki çalışanlar arasında 0.67 oranına tekabül ediyor.

Avrupa Birliği (AB) sınırları içerisindeki Türk girişimci sayısının 149 bine ulaştığı bildirildi. Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) tarafından 2016 yılı için yapılan araştırmaya göre, Almanya’da 3 milyon 100 bin Türk yaşıyor. Almanya’da yaşayan Türklerden 1 milyon 700 bini Türk pasaportu taşırken, Alman pasaportu sahibi yetişkin sayısı 980 bin, Alman pasaportu sahibi çocuk sayısı ise 360 bin. Araştırmaya göre, AB sınırları içerisindeki Türk girişimci sayısı 149 bine ulaştı. TAVAK Başkanı Faruk Şen, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde AB içinde 3.5 milyon çalışan Türkiye kökenli olduğunu ve bu rakamın tüm AB içindeki çalışanlar arasında 0.67 oranına tekabül ettiğini kaydetti. Şen, Almanya’da yaşayan Türklerin yıllık gelirlerinin yaklaşık 18.4 milyar Euro olduğunu belirterek, bunun 16.6 milyar Euro’sunun harcamalar için kullanıldığını, yaklaşık 1.8 milyar Euro’sunun ise tasarruf edilebildiğini bildirdi.
Almanya’da 77 bin 200 Türk girişimci var
Faruk Şen, sadece Almanya’da 77 bin 200 Türk kökenli girişimci bulunduğuna, bu işverenlerin Almanya ekonomisi için yadsınamayacak düzeyde olduğuna dikkati çekti. 2006-2012 yılları arasında Almanya’dan Türkiye’ye 253 bin geri dönüş yapıldığını bildiren Şen, 2023 yılında Almanya’daki Türk kökenli işveren girişimci sayısının 95 bini bulmasını tahmin ettiklerini ifade etti. Yapılan araştırmada AB ile Türkiye arasında yaşanan bazı olumsuzluklara karşın sayı bazında bir gerileme olmadığının, sadece ciro ve kârda bir gerileme bulunduğunun ortaya çıktığını kaydeden Şen, AB içinde Türk girişimcilerin 126 ayrı sektörde yatırım yaptığını, diğer göçmen kökenli girişimcilerin ise sadece 5 branşta yatırım yaptığını bildirdi. EKONOMİ SERVİSİ: ky.yenimesaj.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL