SAGLIK

Antibiyotik’te Devrim !

Bilim insanları Süper antibiyotik Teixobactin, ilacını geliştirdiler. BU antibiyotik hiç bir yan dirence neden olmamaktadır. Bilim adamları bakterilerdeki direnci kıran bir anbiyotik buldu. Northeastern Üniversitesi’nden Kim Lewis ve ekibinin, Alman..

Print Friendly, PDF & Email

Antibiyotik’te Devrim !

antibakteri

Bilim insanları Süper antibiyotik Teixobactin, ilacını geliştirdiler. BU antibiyotik hiç bir yan dirence neden olmamaktadır.

Bilim adamları bakterilerdeki direnci kıran bir anbiyotik buldu. Northeastern Üniversitesi’nden Kim Lewis ve ekibinin, Alman ve İngiliz meslektaşlarıyla fareler üzerinde yaptığı araştırma, “teixobactin” adlı antibiyotiğin ağır enfeksiyonları dirence yol açmadan yok edebildiğini gösterdi. Bir toprak örneğinde bulunan antibiyotiğin, hücre duvarlarının yıkılmasını sağlayarak bakterileri öldürdüğü belirtildi. Henüz insanlarda denenmeyen bu antibiyotiğin ilerde birçok enfeksiyonun ve veremin tedavisini sağlayabileceği vurgulandı. Araştırmanın sonuçları “Nature” dergisinde yayımlandı. Antibiyotik direnci bakterilerin antibiyotiğe rağmen üremesine ve hastalık yapmasına sebep oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, geçen yıl, antibiyotiklere karşı vücut direncinin artmasının “büyük küresel tehdit” oluşturduğu uyarısında bulunmuştu. Örgüt, antibiyotik direnci nedeniyle insanların tedavi edilebilir basit hastalıklar yüzünden öldüğünü, acilen tedbir alınmamasının yıkıcı sonuçları olacağını, yeni antibiyotikler geliştirilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Dünyada her yıl 700 bin kişi antibiyotiklere direnç sebebiyle ölüyor. Bu sayının artabileceğinden endişe ediliyor.

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL