SAMSUN&BÖLGE

19 MAYIS KURTULUŞ YOLU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

19 MAYIS KURTULUŞ YOLU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

19 Mayıs Kurtuluş Yolu açılıyor

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlatmak için Bandırma Vapuru’yla Samsun’a gelişinin ardından Amasya’ya gidişinde kullandığı 98 kilometrelik ‘Kurtuluş Yolu’, 98 yıl sonra Samsun Büyükşehir Belediyesinin başlattığı proje ile tekrar ortaya çıkarıldı.

Yaklaşık 2 yıl önce tarihçilerden yararlanılarak başlatılan proje kapsamında yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Her geçen gün yapılan çalışmalar kapsamında ise yeni tarihi bulgular elde ediliyor. Bugün tarihi izleğin yeniden yaşatılacağı Kurtuluş Yolu’ndaki çalışmaları yerinde inceleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Kurtuluş Mücadelesinin Samsun sınırları içindeki her kilometresini birer birer o günleri yaşatacak şekilde yeniden inşa ediyoruz” dedi.

YOL GÖSTERİCİ ÇANLAR TARİHE YENİDEN IŞIK TUTACAK
Kurtuluş meşalesinin yakıldığı yolda Atatürk’ün Samsun’dan Havza çıkışına kadar olan yolculuğunu ziyaretçilere o günlerin şartlarıyla anlatmak üzere Kurtuluş Yolu projesini hayata geçirdiklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz geçmişte yol gösterici olarak yapılan çanların tekrar kullanılacağını belirterek, “Ladik’ten kalkan minibüsler Doruk’a, Diphan’a, Üçhanlar’a, Kavak’a ve Samsun’a diye yolcu çağırıyorlarmış. Biz de Doruk, Diphan ve Üçhanlar’ı belirgin objeler haline getireceğiz. Güzergah belirleyici çanları yerlerine koyacağız. Bu çanlar fırtına, sis ve tipi sebebiyle güzergahını kaybetme riski olan yaya ve taşıtlara güzergah göstermek amacıyla Karayolları ekipleri tarafından sesli uyarıcı bir cihaz şeklinde güzergah göstericisi olarak kullanılmaktaydı. Bizde bunu tekrar hayata geçireceğiz” dedi.

98 YIL SONRA KURTULUŞ YOLU ORTAYA ÇIKARILDI
Kurtuluş Yolu’nda çalışmaları tarihçiler ve o günlere şahitlik edenlerle birlikte eski haline benzetmeye çalıştıklarını da sözlerine ekleyen Yılmaz, “Samsun Tütün İskelesi’nden başlayan yolculuğun Samsun’daki süreci Havza çıkışında son bulmuş, Atatürk buradan Amasya’ya uğurlanmıştı. Atatürk’ün yolculuk boyunca eşkıyaların saldırılarından korunmak için alternatif olarak kullandığı bu yolu yoğun çalışmalarımız sonucunda tekrar belirledik. Burada yaşanan anıları tekrar canlandıracağız. O zamanın şartlarını ziyaretçilerimize göstermek istiyoruz.” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL