GENEL

Zeytinyağından KDV’nin Kaldırılması İstendi

Zeytinyağından KDV’nin Kaldırılması İstendi

Zeytinyağında KDV kaldırılsın
Zeytinyağı üreticileri, ürünlerinin tüketicilere daha uygun fiyatla ulaşması için satış bedeli üzerinden alınan yüzde 8’lik KDV’nin kaldırılmasını istiyor. Üreticilerden hükümete çağrı var

Zeytinyağında KDV kaldırılsın

Zeytinyağının yüksek oranda artan fiyatları dar gelirli yurttaşların alım gücünü zorlar hale geldi. Yoğun emekle zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan üreticiler ise satış bedelindeki yüzde 8’lik Katma Değer Vergisi’nin kaldırılmasını talep ediyor.
TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Başkanı Cahit Çetin, çiftçilerin el emeği, göz nuru olan ürünlerini istedikleri fiyatın altında satmama noktasında kararlılıklarını sürdürdüklerini ve bunda da haklı olduklarını söyledi. Vatandaşların uygun fiyata zeytinyağı tüketmelerinin kendilerini memnun edeceğini ve TARİŞ olarak bunun sağlanması için çalıştıklarını belirten Çetin, “Tüketicinin bu ürünü ucuza yemesini temin edecek olan çiftçiler değildir, bu sübvansiyonu yapacak olan devlettir. Devlet yüzde 8’lik KDV’yi sıfıra indirsin, hiç olmazsa bir süreliğine sıfırlasın” dedi.

STOKLAMA YARDIMI OLMALI
Türkiye’nin zeytinyağı üretimi politikasının çok iyi olduğunu ve üretimde dünya ikinciliği hedefine doğru kararlı şekilde gidildiğini anlatan Çetin, şunları kaydetti:
“Hazırlanan alt yapı çok iyi bir şekilde ilerliyor, fakat üretime yönelik dünyadaki normlara uygun bir politika üretemezseniz, ‘zeytinyağı fiyatı düştü, üretici satmıyor’ dersiniz. Batıda destekler, fiyat düştüğü zaman müdahale kademeleri var, üreticiye diyor ki ‘sen ürününü satma stok yap, ben sana stoklama yardımı vereceğim’ Türkiye’de ise bir stoklama yardımı yok. Üreticiyle tüketici karşı karşıya gelmiş, sanayici istediği gibi bir ortam yaratmak için bunların çarpışmasını bekliyor.”

ÜRETİCİ AĞACA BAKMAZ
Akhisar Ticaret Borsası ve Alhatoğlu Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat da zeytinyağında fiyatın arz-taleple ilgili olduğunu belirterek, fiyatların arttığı dönemde tüketicilerin ürünü almakta zorlandığını, düştüğü dönemde ise üretimin azaldığını söyledi. Zeytinyağının emek yoğun çalışmanın ardından elde edilen özel bir ürün olduğunu kaydeden Alhat, “Biz de ülkemizde sağlıklı nesiller yetişsin, zeytinyağı kullanılsın istiyoruz. Fiyatların fazla aşağı inmesi durumunda çiftçinin memnun edilememesi gibi bir durum ortaya çıkıyor. Daha önceki senelerde yaşamıştık, üretici para kazanamadığında ya da zarar ettiğinde artık ağacına bakamıyor. Buna satıcı kısmından değil de üretici kısmından bakmamız lazım” diye konuştu.

Yüzde 1 KDV’yi önerdi
Altatoğlu, fiyatı düşürmek için bakanlıktan destek isteyeceklerini belirterek, şu talepte bulundu: “Zeytinyağının rafta satış fiyatında yüzde 8 KDV var. Devletten şunu istiyoruz: zeytin ve zeytinyağında yüzde 8’lik KDV’yi yüzde 1’e indirin. Çünkü bu pay tüketicinin cebinden çıkıyor, üreticiye yansıtılıyor.”ky:izmiryaziyor.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL