SAGLIK

Vucudtan Ödem Atma Yolları

Vucudtan Ödem Atma Yolları

Vucuttan ödem atma yöntemleri

Vücudun en çok karşılaştığı sıkıntılardan bir tanesi, fazlaca ödem ve şişkinliğe sahip olmaktır. Özellikle de sabah vakitleri, yataktan kalkıp da aynaya baktığınızda, yüzünüzde, ellerinizde, ayaklarınızda ve muhtelif yerlerinizde şişlikler oluşmuş ise, bilinmelidir ki vücudunuzda ödem oluşuyordur. Bu korkulacak ve çözümü olmayan bir sorun değildir. Bu sıkıntıyı zaman içinde yenmek mümkündür, ancak öncesinde neden ödem oluştuğuna dair sebepler iyi bilinmelidir.

Ödem oluşmasının nedenleri arasında,

• Çok tuzlu yemeklerden tüketme,
• Çok fazla tatlı gıda tüketilmesi,
• Az miktarda su içilmesi,
• Uzun süreli ayakta durma,
• Düzensiz uyku uyuma gibi durumlar bulunmaktadır.

Bu sebeplerden ve incelemelerden yola çıkarak, bir takım ödem önleyici adımlar yapılmalı ve bu sorunun önüne geçilmelidir. Eğer ki kronik bir rahatsızlığınız, önemli bir hastalığınız ya da benzer şekillerde gelişen bir takım rahatsızlıklarınız bulunmuyor ise, bu ödem atmanıza yardımcı olacak öneriler sizleri çok rahatlatacaktır.

1) Öncelikli olarak, vücudunuzda oluşan ödemlerin gün içinde atılmasını sağlayan bir takım gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaların sıvı halleri de vardır. Örneğin biberiye, kiraz sapı, ıhlamur ve funda yaprağı tarzı bitkilerin çayları, söz konusu sıvı gıda maddelerine örnektir. Bu çaylardan hazırlayarak vücudunuzdaki şişlikleri indirebilmeniz mümkündür.

2) Diğer taraftan, yeşil yapraklı sebzelerin de vücuttaki fazla suyu atarak şişkinlik indirdiği bilinmektedir. Eğer ödem sorunu yaşıyorsanız, türlü yeşil yapraklı sebzeler, sizlere çözüm olabilir.

3) Bu tedbirlere ek olarak, posası fazla olan, yani posa yoğunluğu bakımından zengin olan gıdaların tüketilmesi de önemlidir. Çünkü posalı gıdalar, metabolizmayı daha hızlı ve daha aktif çalıştırdığı için ödem ve benzeri sorunlardan vücudun kurtulması sağlanır.

4) Evinizde doğal yoğurt bulunması oldukça muhtemel iken, her yerde kefir bulmak kolay olmayabilir. Ancak her iki ürün de, sindirim sistemi ve metabolizma genelinde değerlendirildiğinde, ödem atmaya yardımcı olmaktadırlar.

5) Son olarak, ödem atmak için evinizde de hazırlayabileceğiniz bir karışım sizleri çok rahat ettirecektir. 1 demet maydanoz, 2 adet salatalık ve 1 orta boy havucun suyu karıştırılır ve bir karışım elde edilir. Bir karışım haline gelen bu gıdalar içildiğinde ödem atılması sağlanabilir. Bu karışım, günde 2 ara öğün şeklinde tüketilerek içildiğinde çok daha etkili olmaktadır.
Kaynakça:
sabah.com.tr/saglik/2016/03/25/vucuttan-odem-atma-yollari

Yazar: Gökçe Cömer

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL