BİLİM&TEKNİK

TÜRKSAT 5 B UYDUSU YARIN UÇURULACAK

Türksat 5 B uydusu Yarın 19.12.2021 tarihinde uzaya fırlatılacak.fırlatma işlemi Falkon 9 Rketiyle yapılacak. Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin aktif haberleşme uydu sayısı 5’e çıkıyor. Beşinci nesil..

TÜRKSAT 5 B UYDUSU YARIN UÇURULACAK

Türksat 5 B uydusu Yarın 19.12.2021 tarihinde uzaya fırlatılacak.fırlatma işlemi Falkon 9 Rketiyle yapılacak.

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye’nin aktif haberleşme uydu sayısı 5’e çıkıyor. Beşinci nesil uyduların ikincisi olan Türksat 5B uydusu yarın sabah Cape Canaveral Üssü’nden Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.

Türksat 5B uydusunun uzaya gönderilmesi için geri sayım sürüyor. Uydu, Space X firmasının ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden yarın sabah 06.58’de Falcon 9 roketiyle fırlatılacak.

Türkiye’nin haberleşme kapasitesine büyük güç katacak Türksat 5B uydusu ile ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B ile ilk kez yerli tasarlanan ekipmanların uzaya gönderileceğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, ayrıca şunları kaydetti;

“Türksat tarafından belirlenen ‘Yerli Endüstri Katkı Programı’ Türksat 5B’de uygulandı. Türkiye’de üretilen iki haberleşme ekipmanı Türksat 5B uydusunda kullanılıyor. Bu sayede, ilk kez ticari bir haberleşme uydusunda yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanların uzaya gönderilmesi, Türksat 5B uydusuyla gerçekleşecek. 42 derece doğu yörüngesinde 35 yılı aşkın süre hizmet verecek uydu aynı zamanda, denizcilik ve havacılık gibi ticari sektörlerde etkin bir biçimde yerini alacak. Ayrıca, Türksat 5B uydusunun sağlayacağı yüksek veri kapasitesiyle, karasal altyapıyla erişilemeyen yerlere internet altyapısı rahatlıkla kurulabilecek.

Veri kapasitesi 15 kat artacak

Türksat 5B, Türkiye’nin uydu ve iletişim imkanı olan Ka-Bant kapasitesini 15 kat artıracak. Faydalı yük ve güç değerleri açısından en güçlü uydumuz olacak Türksat 5B, sabit sınıf uydularına göre 20 kat daha fazla verimliliğe sahip. Kapsama kapasitesi hayli geniş olacak uydumuzla Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelere hitap edebileceğiz. Yeni uydumuz ayrıca, frekansın tekrar kullanımı ve çoklu hüzme kapsama konseptlerinin kullanıldığı Ka-Bant faydalı yükü ile toplamda 55 Gbps’den daha fazla veri iletim kapasitesi sağlayacak.”

Geniş bant veri kapasitesiyle büyük bir nüfusa ticari servis hizmeti sunacak. Türksat 5B’nin manevra ömrünün 35 yılın üzerinde olacağı öngörülüyor. Uydunun devreye alınmasıyla TÜRKSAT A.Ş. haberleşme uydularının sayısı beşe çıkacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL