EKONOMİ SAMSUN&BÖLGE

TÜRKİYE ÇİNİN YERİNİ ALABİLECEK POTANSİYELE SAHİP

TweetlePaylaşPaylaşPin0 PaylaşımlarİDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Nisan ayındaki İDDMİB seçimlerinde Başkan adayı olduğunu açıkladı. Tecdelioğlu, “Türkiye üretimde Çin’in alternatifi, Avrupa’nın..

Print Friendly, PDF & Email

TÜRKİYE ÇİNİN YERİNİ ALABİLECEK POTANSİYELE SAHİP

İDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Nisan ayındaki İDDMİB seçimlerinde Başkan adayı olduğunu açıkladı. Tecdelioğlu, “Türkiye üretimde Çin’in alternatifi, Avrupa’nın ise B planı olabilir” dedi.

Bu yılın ilk 10 ayında 9.9 milyar dolar ihracata imza atan demir ve demir dışı sektörünün çatı kuruluşu İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), Nisan 2022’de yeni yönetimini seçecek. İDDMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu, İDDMİB seçimlerinde başkan adayı olduğunu açıkladı. Yönetiminde yer alacak isimlerle geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyen Tecdelioğlu, “Birlik içinde birçok alt sektör temsil edilme sıkıntısı olduğunu söyledi. Mesela kalıp sektörü… Kalıp olmadan otomobil de, beyaz eşya da, çelik eşya da olmaz. Armatür ve mobilya aksesuarları sektörlerini de yönetime dahil ettik. Kısaca iki temel hedef üzerinde yoğunlaştık; Kapsayıcı olmak ve ihracatta birim değerimizi hak ettiği seviyeye taşımak. Örneğin bakır, pirinç, alüminyum işlenerek satıldığında fiyatlar artıyor. Armatürde mesela 50 kata kadar artış olabiliyor. 1000 dolarlık çelikten 250 bin dolarlık kalıp çıkabiliyor” dedi. Potansiyelimiz var “İmalat ve üretim açısından çok büyük bir potansiyele sahibiz” diyen Tecdelioğlu, şunları söyledi: “Kolektif hareketle, demir ve demir dışı metaller sektörü özelinde dünyada ‘Made in Turkiye’ etiketinin yer almadığı ülke kalmamalı. Bu bir hayal değil, mevcut potansiyelimizle gerçekleştirebileceğimiz bir hedef.”Ekonomik durum çok değişik! Tecdelioğlu, Yeni Mesaj’ın ‘ekonominin gidişatı’na ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi: “Çok değişik bir ekonomik süreçten geçiyoruz. Kurlar oynak, faizlerin de düşürülmesi isteniyor. Ham madde fiyatları ise döviz bazında yükseliyor. Bu da finansman sıkıntısına yol açıyor. Örnek vermek gerekirse bir aylık ham madde stoku yerine üç aylık stok almak zorunda kalıyoruz. Bu nedenle yatırıma ayırmamız gereken parayı ham maddeye yatırıyoruz. Makine var ancak çalıştıracak personel bulamıyoruz. Sipariş var ancak finansman sıkıntısı nedeniyle ham madde alamıyoruz.” Emtia fiyatlarının yükselmesinin ihracatı artırdığına işaret eden Tecdelioğlu, “Önümüzdeki yıl emtia fiyatları daha da artacak. Bunun etkisiyle sektörümüzde yıllık ihracat 14 milyar dolara çıkabilir. Üretimde Çin’in alternatifi, Avrupa’nın B planı olabiliriz. İhracatın artmasında konteynır (nakliye) fiyatlarının 10-12 kat yükselmesi etkili oldu. Avrupa’ya düşük nakliye ücretiyle mal gönderebiliyoruz. Parsiyel çalışabiliyoruz” dedi.kaynak:yenimesaj.com.tr

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL