EKONOMİ

Türk Domatesi Kendine Yeni Rota Arıyor!

Türk Domatesi Kendine Yeni Rota Arıyor!

Türk Domatesi kendine yeni Rota arıyor!

Türk Domatesi,Rusyanın koyduğu ambargo sonrası kendisine yeni rota arayışı kapsamında,yönünü Ukrayna ve Belarus’a çevirdi.bu 2 ülkeye yapılan ihracat üreticinin,yeni ümüt apısı oldu.

Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra, başta domates olmak üzere Rusya’ya ihracatı yapılamayan bazı ürünlerin Belarus ve Ukrayna’ya satışında artış görüldü.

Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra, 1 Ocak 2016 itibarıyla bazı ekonomik yaptırımlara gitti.

Söz konusu yaptırımlar kapsamında Türkiye’den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil ile tavuk ve hindi eti ithalatına yasak getirdi.

Bu süreçte başta domates olmak üzere Rusya’ya ihracatı yapılamayan bazı ürünlerin Belarus ve Ukrayna’ya satışında artış görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Rusya’ya domates ihracatı 2015’te 258.8 milyon dolar olurken, geçen yıl ihracat gerçekleştirilmedi.

Söz konusu dönemde Belarus’a yapılan domates ihracatı ise yaklaşık 5 kat artarak 7.9 milyon dolardan 42.4 milyon dolara çıktı. Rusya’ya geçen yıl üzüm, armut, çilek ve salatalık ihracatı da yapılamadı. Üzümde Belarus’a ihracat bir önceki yıla göre yüzde 363.5 artarak 25.6 milyon dolar oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL