GÜNDEM

Suriye Tarafı Tamam.Sıra İran’da!

Suriye Tarafı Tamam.Sıra İran’da!

Suriye tamam sıra İran’da
Suriye sınırında 564 kilometrelik güvenlik duvarının inşası tamamlandı. Gaziantep-Kilis sınır hattında 15 metre yüksekliğinde ve 5 katlı 22 adet “kulekol” inşa edildi İran sınırında inşasına başladığı 144 kilometrelik sınır duvarı da bitme aşamasına geldi.

 

Suriye sınırında 564 kilometrelik güvenlik duvarının inşası tamamlandı. Suriye’den yasa dışı geçişlerin ve terörist sızmalarının önlenmesi, sınırın daha güvenli hale getirilmesi için inşa edilen sınır duvarı Kilis’in Elbeyli ilçesi sınırında ilk kez detaylı şekilde görüntülendi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Suriye sınırında 564 kilometre uzunluğundaki duvarı bitirdikten sonra İran sınırında 144 kilometrelik sınır duvarının inşasına başladı. İran sınır duvarı da bitme aşamasına geldi.

Suriye sınırında Asi Nehri’nin bulunduğu hat dışında kalan 711 kilometrelik sınır hattı 3 metre yüksekliğinde 2 metre genişliğinde 7 tonluk seyyar bloklar ile kapatıldı. Güvenlik duvarının 200 kilometresi valilikler geriye kalan kısmı ise Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapıldı.

Daha önce mayınlı araziler olan bu bölgelerde bir yandan da mayın temizleme çalışmaları devam ediyor. Yasa dışı geçişlerin önlenmesi ve terör olaylarına karşı sınır güvenliğimiz için inşa edilen duvar ile sınırımız iki yıl önceye göre daha güvenli hale geldi.

Sınır duvarının yanında, sınır hattı boyunca uzanan yol da inşa edildi. Mehmetçiğin devriye atmasına büyük kolaylık sağlayan yol 30-40 kilometrelik bir mesafede 15 dakika içerisinde devriye atılmasını sağlıyor. Sınır duvarının arkasında yapılan bu yollar sayesinde riskli araziden geçerek güvenlik duvarına ulaşacak askerler, sınır hattı boyunca istedikleri noktaya müdahale edebilme imkanına sahip oldu.

Suriye sınır duvarı ayrıca Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırının ardından dünyada üçüncü en uzun duvarı olma özelliğine sahip oldu. Ayrıca duvarların üzerilerine bir metre yüksekliğinde jiletli tel de çekildi. HABERİN DEVAMI

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL