GÜNDEM YAŞAM

SOSYAL KONUT PROJESİ 100 BİN KİŞİYE YENİ İŞ İMKANI SUNACAK

Hükümetin uygulamaya koyduğu,Sosyal konut projesi 100 bin kişiye yeni iş imkanı sağlayacağı bildiriliyor.

SOSYAL KONUT PROJESİ 100 BİN KİŞİYE YENİ İŞ İMKANI SUNACAK

Hükümetin uygulamaya koyduğu,Sosyal konut projesi 100 bin kişiye yeni iş imkanı sağlayacağı bildiriliyor.

Sosyal konutta ilk temellerin atılmasıyla istihdamı 7 milyonu aşan ve sayıları 250’yi bulan inşaatın alt sektörlerinde, 100 bin kişiye kadar ilave istihdam sağlaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül’de detayları açıklanan “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında ilk etapta 2 yılda 250 bin konut ile altyapısı hazır 100 bin arsanın ve 10 bin iş yerinin teslim edilmesinin hedeflendiği bildirilmişti.

Proje kapsamında hayata geçirilecek konutlar için ilk kazma 25 Ekim’de vurulacak. 5 bin konutun temel atma törenleri Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 17 ilde yapılacak.

Sosyal konutta ilk temellerin atılmasıyla istihdamı 6 milyonu aşan ve sayıları 250’yi bulan inşaatın alt sektörlerinde canlılık bekleniyor.

Yan sektörlerle birlikte GSYH’deki payı yüzde 35

İstanbul İnşaatçılar Derneği’nin (İNDER) araştırmasına göre, inşaat sektörü, malzeme sanayisinden mimarlığa, mühendislikten teknik müşavirliğe kadar birçok alanı içinde barındırıyor.

İnşaat, demir, alçı, elektrik malzemesi, trafo, kombi, perde, mobilya, cam, parke, plastik boru, çivi, boya gibi 250 civarında yan sektörü doğrudan ve dolaylı olarak ilgilendiriyor. Artan maliyetler, küresel krizin olumsuz etkileri ve salgın nedeniyle zayıflasa da inşaatın GSYH içindeki payı yüzde 4,7 düzeyinde. İnşaat sektörünün doğrudan istihdamı ise 1,8 milyon civarında.

İnşaatın desteklediği 250 yan sektörle birlikte istihdam 6 milyonu aşıyor ve bu sektörlerin GSYH içinde yüzde 35’lere varan paya sahip olduğu belirtiliyor.

“2 trilyon TL çarpan etkisi yaratacak”

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, sosyal konut projesine çok büyük bir talep olduğunu belirterek, “Yoğun talep ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu gösterdi. Devletimizin bu adımı dar gelirli kesimin barınma ihtiyacını belki de olabilecek en uygun şartla karşılamış oluyor.” dedi.

Kampanyanın yan sektörlere sağlayacağı katkılara değinen Kalyoncu, “Kampanya, ülkemizin lokomotif sektörlerinden olan ve 250 alt sektörü besleyen gayrimenkul sektörünü canlandırarak, istihdam ve üretim anlamında ekonomimize faydalı olacaktır.” diye konuştu.

Kalyoncu, bu süreçte üretimden sadece inşaat veya müteahhitlik hizmetlerinin faydalanmayacağını kaydederek, şu açıklamalarda bulundu:haberin devamı…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL