HUKUK&POLİSİYE

Sedat Şahin’e ceza yağdı

Sedat Şahin’e ceza yağdı

SEDAY ŞAHİN

Sahra operasyonu kapsamında yargılanan Sedat Şahin, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kasten adam öldürmeye azmettirmek, yağma, hürriyeti tehdit” suçlarından 3 kez müebbet ve 40 yıl 5 ay hapisle cezalandırıldı.

2005 yılında düzenlenen Sahra operasyonu kapsamında hakkında Sedat Şahin ve 102 kişi hakkında açılan dava karara bağlandı. Yaklaşık 8 yıl süren davanın son duruşması bugün İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görüldü.

SON SÖZLERİ SORULDU

Çağlayan`daki İstanbul Adalet Sarayı`nda görülen duruşmaya başka suçtan tutuklu sanıklar Sedat Şahin ve kardeşi Vedat Şahin`in de aralarında olduğu 15 sanık katıldı. Duruşmada savunma yapan sanıklar haklarında beraat kararı verilmesini talep etti. Son sözleri sorulan Sedat Şahin, “Takdir yüce mahkemenindir” dedi. Vedat Şahin ise beraatini istedi.

SEDAT ŞAHİN`E 3 KEZ MÜEBBET

Davayı karara bağlayan Mahkeme, sanık Sedat Şahin`in “Adnan Acar`ın öldürülmesine azmettirmek, Murat Polat`ın öldürülmesini azmettirmek, Hüseyin Saral`ın öldürülmesini azmettirmek” suçlarından 3 kez müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Şahin, ayrıca “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, yağma, hürriyeti tahdit ve Necdet Selimoğlu`nun öldürülmesine teşebbüs” suçlarından 40 yıl 5 ay hapisle cezalandırıldı.

KARDEŞLERİNE DE CEZA

Sedat Şahin`in kardeşi Vedat Şahin de “Murat Polat`ın öldürülmesini azmettirmek” suçundan müebbet hapisle cezalandırıldı. Mahkeme, Vedat Şahin`in “Suç işlemek amacıyla örgüt yönetmek, Hüseyin Saral`ın öldürülmesine yardım etmek, Hüseyin Dere`nin öldürülmesine teşebbüs etmek ve yağma” suçlarından da 32 yıl 11 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Mahkeme Sedat Şahin`in diğer kardeşi Nihat Şahin`in ise “örgüt yöneticiliği, adam öldürmeye teşebbüs ve yağma” suçlarından 30 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

kaynak:haberin devamı için tıklayın

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL