DIŞ HABERLER EKONOMİ

OPEC İNAT ETTİ !

OPEC İNAT ETTİ !

OPEK

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği, hızla düşen petrol fiyatlarını yükseltmek için üretimi azaltmayacağını yineledi. Dubai’de açıklama yapan OPEC Genel Sekreteri Abdullah Selim el Bedri, “Kararımız hala geçerli. Her şey aynı kalacak” dedi

EKONOMİ SERVİSİ
Cuma günü Brent türü ham petrolün varili 62 doların altına inmişti. Bu, 2009’dan bu yana görülen en düşük fiyat seviyesi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) Genel Sekreteri Abdullah Selim El Bedri, “fiyatlardaki dramatik düşüşün” ardında temel faktörlerin olmadığını belirterek gerçek nedenleri bulmaya çalıştıklarını söyledi. 12 üyeli örgütün geçen ay Viyana’da yaptığı toplantısında üretim seviyesinin korunacağını açıkladığını hatırlatan El Bedri, bu kararın diğer petrol üreticilerine zarar vermeyi amaçlamadığını belirterek “Bazıları kararın Amerika Birleşik Devletleri ve kaya perolünü hedef aldığını söylüyor. Bazıları ise İran’ı ve Rusya’yı. İkisi de doğru değil” dedi.

Fiyatlar yarı yarıya düştü
Brent türü ham petrolün varili küresel talebin azalması ve ABD’nin üretimin artası nedeniyle Haziran’dan bu yana neredeyse yarı yarıya düştü. Petrol fiyatlarının düşmesi, bütçelerini dengelemek için varil fiyatın 80 doların üzerinde olmasını isteyen petrol zengini ülkeleri kaygılandırıyor. Uzmanlar OPEC’in, üretimi sabit tutarak ABD’de artan kaya petrolü üretimi karşısında pazardaki hakimiyetlerini korumak istediğini söylüyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşün en önemli nedenlerinden biri de, kaya petrolü üretimindeki artış. Ancak fiyatlar düştükçe, kaya petrolü üretimi de daha masraflı hale geliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL