YAŞAM

ÖĞRENCİ SERVİSLERİNE BÜYÜK GÖZALTI

ÖĞRENCİ SERVİSLERİNE BÜYÜK GÖZALTI

Öğrenci servisleri mobil olarak izleniyor!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin okul servislerinde güvenle taşınabilmesi amacıyla  polis-zabıta iş birliğinde bir ilke imza attı. Bünyesinde kayıt altına alınan 6 bin okul servis aracının bilgilerine özel bir ‘Mobil Yazılım’ uygulamasıyla hızlı erişim sağlayan Ulaşım Daire Başkanlığı, denetimlerini polis ve zabıta ekipleriyle birlikte sürdürüyor.

KOLTUK SAYISI, EMNİYET KEMERİ
2019-2020 eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya koyduğu Servis Araçları Yönetmeliği ve Samsun Valiliği ile yapılan iş birliği protokolü kapsamında okul servislerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı. Atakum İlçesi Atatürk Bulvarı üzerindeki polis ve zabıta ekipleriyle ortak yapılan uygulamada Ulaşım Daire Başkanlığı Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, ‘Mobil Bilgi Sistemi’ üzerinden çok sayıda okul servis aracının Plaka Tescil Belgesi’ni denetledi ve sisteme kayıtlı olup olmadığını kontrol etti. Ayrıca servis araçlarının koltuk sayısının tam olup olmadığı, koltuk haricinde oturma malzemesi kullanılıp kullanılmadığı ve öğrencilerin emniyet kemeri takıp takmadığı da kontrol edildi. Yönetmelik ve kurallar dışı hareket eden servis sürücülerine ise cezai işlem uygulandı.

SERVİS İŞLETMECİLERİNE ÇAĞRI
Eğitim dönemi boyunca devam edecek olan okul servisi denetimlerine ilişkin bilgi veren Büyükşehir Ulaşım Daire Başkanlığı Denetleme Şube Müdürü Mesut Şahin, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız okullarına ve evlerine güvenle ulaşabilmeleri için mücadele ediyoruz” dedi. Bu konuda servis işletmecileri, şoförler ve yardımcı personelden destek beklediklerini ifade eden Şahin, şunları söyledi:

“Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Denetleme Şube Müdürlüğü olarak 2 trafik polis memuru ve 3 zabıtamızla okul servis araçlarını denetliyoruz. Kontrollerimizde araca ilişkin eksik taşıma belgesi veya herhangi bir plaka tesciline, yardımcı personele, koltuk dışında farklı oturma malzemesi ve emniyet kemerleri varlığına bakıyoruz. Eksiklik veya ihmal varsa cezai işlem yapıyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin emniyet kemeri takıp takmadığını kontrol ediyoruz. Takmamışsa onlara yardımcı oluyor ve emniyet kemeri takmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

SERVİS BİLGİLERİ CEP TELEFONUNDA
Mobil Bilgi Sorgulama Yazılım Sistemi’ne de değinen Şube Müdürü Mesut Şahin, “Denetim ekibimizin telefonlarına mobil uygulamamızı yükleyerek, belediyemizin kayıtlarında bulunan yaklaşık 6 bin servis aracının bilgilerine erişim sağlıyoruz. Bu sistem sayesinde denetimlerimizi daha hızlı, etkili ve verimli şekilde yapabilme imkanına kavuştuk” diye konuştu.

BİN 229 ARACA PARA CEZASI!
Öte yandan, 2017-2018 eğitim öğretim döneminde yapılan denetimlerinde 4 bin 350 okul servisi kontrol edilirken, uygunsuz öğrenci taşımacılığı yaptığı tespit edilen bin 229 araca 170 bin 443 TL idari para cezası kesildi, 8 araç ise trafikten men edildi. 2 adet sahte Güzargah İzin Belgesi ile taşımacılık yapan sürücü adli makamlara sevk edildi. 2019 yılı ocak ayından bugüne kadar 4 bin 510’u zabıta ve 940’ı polis tarafından olmak üzere toplam 5 bin 450 araç kontrol edildi,  977 araca 119 bin 661 TL idari para cezası uygulandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL