MAGAZİN

Nicole Kidman Kimdir?

TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar Nicole Kidman, Avustralya’nın yetiştirdiği en önemli sanatçıların başında gelir. Annesi ve babasının Avustralya doğumlu olmasına karşın Kidman, 20 Haziran 1967 tarihinde Hawaii’nin Honolulu şehrinde dünyaya gelmiştir. Bunun nedeni..

Nicole Kidman Kimdir?

KİDMON

Nicole Kidman, Avustralya’nın yetiştirdiği en önemli sanatçıların başında gelir. Annesi ve babasının Avustralya doğumlu olmasına karşın Kidman, 20 Haziran 1967 tarihinde Hawaii’nin Honolulu şehrinde dünyaya gelmiştir. Bunun nedeni anne ve babasının eğitim için Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor olmasıydı. Bu da Kidman’a hem Avustralya hem de Amerikan pasaportu taşıyabilme olanağı sağladı.
Kidman’’nın babası, biyokimyacı ve klinik psikolojisi alanında eğitim almış bir yazardı. Annesi ise hemşireydi. Kidman’ın soy ağacı incelendiğinde kökeninin İrlanda ve İskoçya’ya dayandığı tespit edilmiştir. Kidman dünyaya geldiğinde babası Hawaii Üniversitesi’nden yeni mezun antalya araç kiralama olmuştur. Kidman’nın doğumunun ardından Avustralya’ya hemen dönmemiş ve National Institiute of Mental Healt’ı staj yapmıştır. Vietnam Savaşı başladığında Kidman Ailesi’nin fertleri savaşa hayır protestolarına katılmışlardır. Nicole Kıdman dört yaşına geldiğinde ailesi ABD’’den ayrılıp, memleketi ankara evden eve nakliyat olan Sydney’e taşınmıştır. Kidman’ın ailesi halen Sydney’ın Kuzey Kıyısı’nda yaşamaktadır. Kidman’nın Antonia adında bir de kız kardeşi bulunmaktadır.

Nicole KidmanNicole Kidman, Avustralya’nın Lane Cove Devlet Okulu’nda ilköğretim hayatını tamamlamış ve Kuzey Sydney Kız Lisesi’ne kaydolmuştur. Lise yıllarında sahip olduğu potansiyel, hocaları tarafından keşfedilince, drama, bale ve oyunculuk derslerine ağırlık vermesi sağlanmıştır. Çok geçmeden yeteneklerini sergileyen Kidman, arkadaşlarından çok farklı meziyetlere sahip olduğunu göstermiştir. Kidman, lise yıllarında çok utangaç biri olduğunu, hatta konuşurken bir çocuk gibi kekelediğini, kalabalık ankara kombi servisi yerlerde yemek yemekten çekindiğini, herkesle arkadaşlık kurmaktan hoşlanmadığını söylemiştir. 1984 yılında henüz 17 yaşında olan Kidman, annesi kansere yakalanınca bir süre okulundan ayrılıp annesinin bakımına yardımcı olmuştur ve nitekim annesi kanseri yenerek yaşam savaşını kazanmıştır. İlerleyen yıllarda Kidman, lise arkadaşı ve bir diğer Hollywood yıldızı olan Naomi Watts’la beraber Melbourne’de bulunan Victoria Sanat Okulu’na devam etmiştir. Bunun yanı sıra, Philip Sokak Tiyatrosu’da da oyunlar oynamıştır.

Henüz 16 yaşındayken Bush Cristmas adlı filmde yardımcı kadın oyuncu olarak rol almış, ayrıca Five Mile Creek dizisinde de birkaç bölüm de yer almıştır. Kendisine Hollywood kapısını ardına kadar açan filmse başrollerini Sam Neill ve Billy Zane ile paylaştığı Dead Calm filmi olmuştur. Ardından rol aldığı Days of Thunder filmi tüm dünya tarafından tanınması için yeterli olmuştur.

1990′’da Tom Cruise ile evlenmiş, ancak evliliği 2001 yılında sona ermiştir. 2006 yılında ikinci evliliğini Keith Urban’la yapmış ve çiftin bu evlilikten bir de çocuğu olmuştur, Kidman’nın biyolojik ve evlatlık olmak üzere toplamda dört çocuğu bulunmaktadır. Altın Küre ve daha birçok ödül sahibi sanatçı, aynı zaman da 1994′’den bu yana UNICEF’’in iyilik elçisidir. Kidman dünyanın en çok kazanan kadın oyuncusudur. Bugüne kadar kendisine 150 milyon dolardan fazla ödeme yapıldığı bilinmektedir. Nicole Kidman’ın rol aldığı bazı filmler: Dead Calm, Days of Thunder, The Others, Far and Away, Batman Forever, The Hours, To Die For, Dogville, Birth, The Interpreter, Could Mountain, The Paperboy, Australia, Rabbit Hole.

Yazar: Rahman Karasu

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL