EKONOMİ

KREDİ KARTI KISITLANDI

KREDİ KARTI KISITLANDI

KREDİ

BDDK’nın kredi kartlarına sınırlama getiren düzenlemesi, yürürlüğe girdi. Cep telefonu, gıda ve akaryakıta taksit yapılamayacak. Taksitlendirme sayısı da 9 ayı aşmayacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ”Banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelik”te yaptığı değişiklik, bugünden itibaren yürürlüğe giriyor.

Buna göre; 1 Şubat itibariyle kredi kartlarında taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek. Kredi kartıyla telekomünikasyon, yemek, gıda ve akaryakıt harcamalarında taksit dönemi bugünden itibaren sona erdi.

Cep telefonları

Taksitle cep telefonu kesinlikle alınamayacak. Kredi kartıyla kontör alınabilecek ancak taksit olmayacak. Gıda harcamalarındaki taksitlendirme yasağı, restoranlardaki yemeği de kapsayacak.
Düzenlemeyle tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredilerinin vadesi ise 48 ayı aşamayacak.
BDDK tarafından yapılan değişiklikle ilgili yönetmeliğe şu fıkra eklenmişti:
“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.”

Beyaz eşya-mobilya

Buna göre, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemeyecek.
Mobilya ve beyaz eşya satışlarında taksit sayısı 9 ayla sınırlı tutulurken, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında ise taksit uygulanamayacak.
mersin.madamnet.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL