SPOR

KALİTELİ HAYAT İÇİN SPOR ZORUNLU

KALİTELİ HAYAT İÇİN SPOR ZORUNLU

Spor yapmayanları bekleyen büyük tehlike!

Sağlıklı ve uzum yaşam için düzenli olarak spor yapmanın faydaları artık tartışılmaz bir gerçek. Ancak ABD’de yürütülen bilimsel bir çalışma, daha da ileriye giderek egzersiz eksikliğinin sigara kullanımı, diyabet ve kalp hastalıklarından daha tehlikeli olduğunu ortaya koydu.

Cleveland Kiliniği’nde çalışmaları yürüten ekibin başındaki Kardiyolog Wael Jaber uzun süren çalışmanın sonucunu “son derece şaşırtıcı” olarak değerlendirdi.
JAMA Network Open dergisinde yayımlanan çalışma için bilim insanları, 1991 ile 2014 yılları arasında yaklaşık 120 bin kişinin egzersiz testinin sonuçlarından yararlandı.
Araştırmanın sonucuna göre “hiç spor” yapmayanların “çok spor” yapanlara göre ölüm riskinin yüzde 500 daha fazla olduğu öne çıkıyor. Az spor yapanlara göre ise bu rakam yüzde 390 düşüyor.
Bilim insanları, söz konusu çalışmanın gönüllülerin söylediklerinden değil de gerçek spor testlerine dayanmasının, spor ile ölüm tehlikesi arasındaki korelâsyonu daha da güçlendirdiğini belirtti.
“İnanıldığının aksine çok spor yapmanın sağlık için zararlığı olmadığını” belirten kardiyolog Jaber, “Bundan sonra özellikle doktorlar, halka yeterli egzersiz yapmamanın hipertansiyon, diyabet ve sigara gibi bir ölüm riski faktörlerinden daha da riskli olduğuna ikna etmeli” diye konuştu.HABERİN KAYNAĞI İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL