GENEL

Hayvandan insana kan verilebilirmi?

Hayvandan insana kan verilebilirmi?

Kan bağışı, insan hayatı açısından son derece önemli bir durumdur. Bir insanın kan bağışı yapabilmesi için ergenlik dönemini aşarak 18 yaşına girmeli ve 65 yaş üzerinde olmamalıdır. Bu aralıktaki bir yaşa sahip bir insanın ise vücut ağırlığının 50 kg’ın üzerinde olması, sağlıklı bir bünyeye sahip olması gerekir.

Kan vermek belli bir rutinde olduğunda vücut için bir yenilenme şansı tanır. Bu konuda kadın ve erkeklerin yıl içerisinde verebilecekleri kan aralıkları farklı olmakla birlikte, erkekler en fazla olarak 3 ayda bir, kadınlar ise 4 ayda bir sıklığında yıl içerisinde kan verebilirler. Yani, erkekler yılda en fazla 4, kadınlar da en fazla 3 kere kan verebilirler.

B8370_kopek-cocuk-mklir insanın vücudunda normal şartlarda yaklaşık 5-6 litre kan bulunur ve eğer bir insan kan bağışında bulunacaksa, o kişiden tek seferde en fazla 450 mL, yaklaşık yarım litre kan alınır. Orana bakıldığında büyük bir oran gibi görünse de, insan vücudundan alınan bu kan hacmi, birkaç saat içinde tamamlanıp, yerini doldurmaktadır. Yani kan veren kişiye, herhangi bir zararı yoktur. Uygun koşullarda, steril ortamlarda, kan bağışı için görevli kişiler tarafından yapıldığında bir riski yoktur. Uygun kişilerden kan alınması da en az ortam kadar önemlidir. Kan bağışı yapılmadan önce o kişinin yaşına ve kilosuna, sağlık durumu, herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı, hemoglobin düzeyinin yeterli olup olmadığı kontrol edilir.

Kan bağışı çok önemli bir durum olduğundan yapay kan, sentetik kan vs. terimleri çoğu insan duymuştur. Hayati sıvımız olan kanın yapay yollarla üretilmeye çalışılmasının yanı sıra, akla gelen ilk sorulardan biri ise “Bir hayvandan bir insana kan nakli yapılabilir mi?” olur. Biyolojik bir canlı olan hayvandan kan almak yerine, neden yapay kan üretilmeye çalışılıyor diye düşünülebilir. Ancak hayvandan insana kan nakli yapılamamaktadır.

İnsanların ve hayvanların genetik yapıları oldukça farklılık gösterdiğinden, bir hayvandan insana kan nakli yapılırsa pek çok immünolojik sorun ortaya çıkacak ve olumsuz reaksiyonlar açığa çıkacaktır. Şu anki teknoloji şartlarında hayvandan insana kan nakli şu an için mümkün değildir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL