GENEL

Gözlerimize Dikat edelim !

Gözlerimize Dikat edelim !

SAĞLIKLI GÖZ İÇİN 11 MADDE

Daha sağlıklı gözlere sahip olmak için yapılması gereken 11 ipucu:

1. 20-20-20 kuralı uygulanmalı: Bilgisayar kullanırken 20 saniyelik aralar verilmeli. Ekrana bakmak gözlerin yorulmasına ve normale göre daha az göz kırpıldığı için kurumasına yol açar. Bunun önüne geçmek için, en az 20 dakika da bir, 20 saniye süreyle 20 metre kadar uzağa bakmak gerekir. Ayrıca, ekran fazla parlak olmamalı ve 50 cm kadar uzakta, göz seviyesinin biraz altında olmalıdır. Ekranın üstünün, göz hizasına gelmesi iyi bir açı olabilir.

2. Güneş gözlüğü kullanılmalı: Güneşin ultraviyole ışınları deriye olduğu kadar gözlere de zarar verir. Zamanla katarakt, kornea yanıkları ve hatta göz kapağında kansere bile yol açabilir. Dışarıya her çıktığınızda, hava bulutlu bile olsa, güneşin ultraviyole (UV)-A ve UV-B ışınlarını %99-100 oranında bloke eden gözlük veya lens kullanılmalıdır.

3. Koruyucu gözlük kullanılmalı: Göz yaralanmalarının yarıya yakını ev ya da bahçe işleri yaparken meydana gelir. Bu işleri yaparken çoğunlukla ihmal edilen koruyucu gözlük kullanımı bu tip yaralanmaları önler.

4. Sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli: Koyu yeşil yapraklı sebzeler, portakal, limon gibi meyveler ve tam tahıllar kalp dostu yiyecekler olup, dolaşımın düzgün olmasını sağlayarak gözlerin de iyi beslenmesine yardımcı olurlar. Çinkodan zengin besinler olan bezelye, fasulye, yer fıstığı ve yağsız et güneş ışığının zararlı etkilerine karşı gözlere direnç kazandırır. Bol miktarda A vitamini içeren havuç ve beta karoten içeren sebze ve meyveler de gözlerimiz için faydalıdır.

5. Göz problemleri göz ardı edilmemeli: Gözleriniz kızarık ve kaşıntılı ise, soğuk kompres uygulamalı ve antihistaminik kullanmalısınız. Gözlerinizde batma varsa önce temiz bol su ile yıkamalıdır. Buna rağmen şikâyetiniz geçmezse ya da şişlik, akıntı veya ışığa karşı hassasiyet gelişirse, bir doktora başvurmalısınız.

6. Lens kullanımına dikkat edilmeli: Eğer lens kullanıyorsanız, lensinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkamalı, doktorunuz tarafından önerilen temizleyici ve damlaları kullanmalısınız. Lensleri her çıkardıktan sonra kutusunu temizlemeli, belli bir süre kullanımdan sonra değiştirmelisiniz. Yüzerken ve uykuya dalarken lenslerinizi çıkarmalı ve tavsiye edilen süreden daha uzun süre kullanmamalısınız.

7. Sağlık geçmişi not edilmeli: İlişkisiz olduğu düşünülse de geçirdiğiniz birçok rahatsızlık gözlerinizi etkileyebilir. Örneğin, yüksek tansiyon veya şeker hastalığı, gözlerinizdeki kan dolaşımının bozularak azalmasına neden olabilir. Ayrıca, gözlerdeki çeşitli rahatsızlıklar kalıtsal olabileceğinden, diğer aile bireylerindeki sorunların da sizin gözünüzdeki mevcut rahatsızlığa ışık tutabileceği unutulmamalıdır.

8. İlaçların prospektüsleri okunmalı: Birçok ilaç veya kombine ilaç kullanımı görmeyi etkileyebilir. İlaç kullanmadan önce göz ile ilgili yaşanabilecek yan etkilerinin olup olmadığını prospektüsünden okumalısınız. Ayrıca ilaç kullanırken yaşayacağınız; gözlerinizin kuruması veya sulanması, ışığa duyarlı hale gelmesi, çift görme veya bulanık görme gibi durumları doktorunuza hemen bildirmelisiniz.

9. Eski makyaj malzemeleri kullanılmamalı: Bakteriler sıvı ve kremli göz makyajlarında kolaylıkla çoğalabilirler. 3 aydan daha eski göz makyaj malzemelerini kullanmak uygun olmayabilir. Başkalarının göz makyaj malzemelerini de kullanmayınız.

10. Düzenli aralıklarla göz muayenesi yaptırılmalı: Gözlük kullanmıyor ve gözlüğe ihtiyaç duymuyor olsanız bile düzenli aralıklarla bir göz doktoruna muayene olmalısınız. Özellikle, ailenizde göz hastalığı olan varsa, yüksek tansiyon veya şeker hastalığınız varsa, lens veya gözlük kullanıyorsanız her yıl muayene olmalısınız.

11. Sigara bırakılmalı: Sigara, gözlerinizde kataraktın gelişim riskini artırır ve gözlerinizde kuruluğa sebep olur. Gözlere bu direk etkinin yanında, damar tıkanıklığına sebep olması, kalp krizi geçirme riskini artırması sebebiyle de tehlikelidir.

Cihan Haber Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL