EKONOMİ POLEMİK

GIDA FIRSATÇI’LARINDAN YÜZDE 800’LÜK VURGUN!

GIDA FIRSATÇI’LARINDAN YÜZDE 800’LÜK VURGUN!

Gıda Fırsat’çıları Çizme’yi aştılar!

Ticaret Bakanı Pekcan, 6 Şubat itibarıyla Türkiye genelinde 5 ildeki hallerde eş zamanlı yapılan operasyonlarda, sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatları arasında yüzde 800’lere varan oranlarda fahiş fark tespit ettiklerini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 6 Şubat tarihinde 5 ilde bulunan hallerde yapılan eş zamanlı operasyonların ilk sonuçlarını vermeye başladığını bildirdi. Yapılan denetimlerde sebze ve meyve fiyatlarının mercek altına alındığını belirten Pekcan, Ticaret Bakanlığı Müfettişleri ile Ticaret İl Müdürlükleri koordinasyonunda gerçekleştirilen denetimlerde müstahsil makbuzu ve alım satım faturalarındaki fiyat ve miktar bilgileri temel alınarak incelemeler yapıldığını söyledi.
Operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarında yapılan ‘vurgun’un ortaya çıkarıldığını anlatan Pekcan, ilk belirlemelere göre “ürün tedarikinde yer alan aracılar tarafından rekabet unsurlarının ihlal edilmesi sonucunda olağan dışı fahiş fiyat oluşumuna yol açıldığı, ürün tedarikinde aracıların kayıt dışı işlemleri ile gerçeğe aykırı fiyat beyanlarının ürün fiyat oluşumunda aşırı artışlara yol açtığı ve ürün künyelerinde yer alan bilgilerin eksik ya da yanıltıcı olduğu yönünde bulguların” tespit edildiğini kaydetti.
88 firmaya ceza
Pekcan; İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana illerinde yer alan belediye toptancı halleri nezdinde Ticaret Bakanlığı müfettişlerince gerçekleştirilen denetimlerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800’lere varan oranlarda fahiş fiyat farklarının bulunduğunun tespit edildiğini açıkladı ancak Bakan Pekcan, hangi üründe bu denli bir farkın oluştuğuna ilişkin ayrıntı vermedi.
Bakan Pekcan, şunları söyledi: “Yapılan denetimlerde, hallerde sebze ve meyvelerin 9 kata varan fiyat artışlarıyla vatandaşımıza satıldığını tespit ettik. Gerekli önlemleri ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile birlikte alıyoruz. Denetimlerimizin etkisi şimdiden fiyatlarda görülmeye başladı. Fahiş fiyat uygulamak suretiyle vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan, mevzuata aykırılık teşkil eden bu fiiller karşılığında 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlığımızca idari işlem başlattık.
6 Şubat itibarıyla Ticaret Bakanlığı müfettişleri ile 5 ilde eş zamanlı başlayan operasyonlar sonucu hallerde satılan sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45’lere varan oranlarda düşüşler görülmeye başladı. Fırsatçılara göz açtırmamak için denetimlerimiz Türkiye genelinde tüm hızıyla devam edecektir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL