GENEL

ERMENİSTAN SINIR KAPISI AÇILIYOR

ERMENİSTAN SINIR KAPISI AÇILIYOR

ERMENİSTAN

Ermeniler için taziye mesajı yayınlayan Başbakan Erdoğan sınır kapısının açılması için de talimat verdi.

Ermenilerin de üzerinde hak iddia ettiği Karabağ bölgesindeki sorunlar dolayısıyla 1993 yılında kapatılan Alican Sınır Kapısı’nın açılması için hazırlıkların tamamlanması talimatı verildi.

Kapının, eylül ayı itibariyle açılması planlanıyor. Alican Sınır Kapısı’nın açılması ile Erdoğan ABD ve Ermenistan’ın gözüne girmek istiyor.

TALİMAT ERDOĞAN’DAN

Taraf gazetesinin haberine göre AKP, Ermenilere taziye mesajının ardından ikinci aşamada ise yıllardır kapalı olan Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınır kapısı Alican’ın açılması planlanıyor.

Başbakan Erdoğan’ın da, kapının açılması için gerekli olan tüm hazırlıkların tamamlanması konusunda talimat verdiği bildirildi.

Alican Sınır Kapısı, Karabağ Savaşı’nın ardından, 1993 senesinde kapatıldı. Kapının açılması için hazırlık çalışmaları iki yıl önce başlatıldı. Bu çerçevede, Karayolları Genel Müdürlüğü, Alican Sınır Kapısı’na kadar olan 7 km yolu asfaltlayarak hazır hale getirdi. Kapının açılması için gümrük cihazları X Rayler ve otomasyon sistemi de büyük ölçüde tamamlandı. Kapının resmî olarak açılış tarihi tam olarak belirlenmedi. Ancak kulislerde, Eylül itibariyle kapının hizmete başlayacağı konuşuluyor.

CLINTON İSTEMİŞTİ

Kapının açılmasıyla ilgili dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 2009’da yaptığı Ankara ziyaretinde talebini iletmişti. Ayrıca, ABD Başkanı Obama, uzun süredir Erdoğan’ın telefonlarına çıkmıyordu. Erdoğan, yerine Gül’ü aramayı tercih eden Obama’nın, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra bu tavrını sürdürmesi ve tebrik telefonu açmaması ihtimali de bir diğer endişe kaynağı.

Alican Sınır Kapısı’nın açılması ile birlikte Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin yanı sıra Türkiye-ABD ilişkilerinde de önemli bir yumuşamanın sağlanması bekleniyor.

31’NCİ FAAL SINIR KAPISI OLACAK

Türkiye’de hâlen 30 tane sınır kapısı faal durumda. Alican Karayolu Sınır Kapısı’nın açılmasıyla bu sayı 31’e yükselecek. Alican Sınır Kapısı’nın karşısında Ermenistan’ın Armavir İdari Bölgesi’nde yer alan Margara kasabası bulunuyor. Türkiye’nin kapıyı açmasıyla Ermenistan da kapıyı açacak. Bu çerçevede Türkiye ile Ermenistan arasında ikili görüşmeler gerçekleşti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL