SİYASET HABER'LERİ

Erdoğan: Suudi Arabistan’ın Arakan Umurunda Değil!

Erdoğan: Suudi Arabistan’ın Arakan Umurunda Değil!

Erdoğan,Suudi arabistan’ın Arakan zulmu umurunda değil!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genç Kadınlar Liderlik Toplantısında yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan’a Mynamar ve Arakan eleştirisinde bulunarak “Müslüman kardeşlerin ölüyor, umurunda değil.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Selman’ın ülkesinin “ılımlı İslam’a” döneceğini açıklamasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Myanmar’ı, Arakan’ı yaşıyoruz. Acaba İslam dünyasının bütün ortakları burada aynı hissiyatı duyuyor mu? Duymuyor. Birleşmiş Milletler’de, bu yıl Genel Kurul’da bu işi gündeme getirdik. Genel Kurul’daki bu gündemde devlet başkanı olarak ne yazık ki iki devlet başkanı vardık, bir ben bir de İran. Başbakan olarak sadece Bangladeş Şeyh Hasina, bir de Endonezya’dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bir de Pakistan Başbakanı vardı. Bu kadar basit mi bu iş? Bu kadar parmak ucuyla tutulacak bir durum mu? … Ama ne yazık ki böyle. Yani yüz binler ölüyor, Müslüman kardeşlerin ölüyor, umurunda değil.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Genç Kadınlar Liderlik Toplantısı”nda katılımcılara hitap etti.

Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Selman’ın ülkesinin “ılımlı İslam’a” döneceğini açıklamasıyla ilgili Erdoğan şunları söyledi:

“Ilımlı İslam. Sen daha, ‘ılımlı İslam’ diyorsun, bir bayana araba kullanma müsaadesi vermiyorsun. Nasıl ılımlı İslam bu. İslam’da buna mani bir hüküm var mı? Yok. Demek ki herhalde bundan sonra yapacaklar. Şu ana kadar yok. Böyle bir anlayış olamaz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İslam İşbirliği Teşkilatına bile hala hanımlar olayını doğru dürüst almış değiller. Bir el, bakıyorsunuz ön kesiyor. İslam İşbirliği Teşkilatı gibi bir teşkilatın içinde niçin bir kadın kolları olmasın? Ama ülkelerin liderleri bu konuda henüz aynı anlayışta değil.” dedi.

‘Dünya kendini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde görsün’
Erdoğan, “Her inanç grubunun, her etnik grubun yer aldığı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kuralım. Dünya kendini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde görsün. Şu anda dünyanın tüm ülkeleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde kendini görmüyor. Böyle bir yapı adil bir yapı olamaz. Bunu görmemiz lazım.”diye konuştu.

‘İnsan hayal kurabildiği müddetçe yaşar’

Erdoğan, Space X şirketinin kurucusu Elon Musk ile görüşmesiyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz günlerde yüksek teknoloji alanındaki özgün yatırımlarıyla tüm dünyada dikkat çeken Elon Musk ile bir görüşmem oldu. Baktım çok heyecanlı. Kendisinin vizyonunu, hayallerini, gayretini bizzat ağzından dinleme imkanım oldu. Gördüm ki her şey önce bir hayalle başlıyor. Eğer hayal olmazsa ondan sonra da bunu gerçekleştirebilmek mümkün değil. İnsan, hayal kurabildiği müddetçe yaşar ve başarıya koşar.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL