DIŞ HABERLER

EKONOMİDE RUSYA FIRSATI KAÇIYORMU ?

EKONOMİDE RUSYA FIRSATI KAÇIYORMU ?

PUTİN OBAM

AKP hükümetinin duyarsızlığı sonucu Türkiye için tarihi nitelikte olan Rusya pazarında fırsat kaçıyor. Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev bugün yapacağı Türkiye ziyaretini iptal etti. Ziyaretin NATO Zirvesi’nden hemen sonra iptal edilmesi dikkat ç

YENİ MESAJ
Rusya’nın Batı’ya uyguladığı gıda ambargosu sonrası pazarda pek çok sektörün umutla beklediği Rusya pazarı erişilebilir hale gelmedi. Libya, Suriye ve Irak pazarlarını kaybederek çok zor duruma düşen Türk ihracatçıların umutları, Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev’in bugün Türkiye’ye yapması beklenen ziyaretin son anda iptal edilmesi üzerine karamsarlığa döndü. Bir süredir hazırlıkları yoğun olarak devam eden ziyarette Rus Bakan Ulyukayev, Türk mevkidaşı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile İstanbul’da buluşacaktı. Görüşmede özellikle Türk ihraç mallarının ambargo baskısı altında olan Rusya’ya daha fazla ve daha kolay girişi için önemli müzakereler yapılması planlanıyordu. Ulyukayev’in ziyaretinin son anda iptal edilmesinin Türkiye-Rusya ilişkileri ile ilgisi olmadığı iddia edilse de Galler’de düzenlenen NATO Zirvesi’nden kısa zaman sonra Rusya Ekonomi Bakanı’nın Türkiye’ye planladığı ziyaretin iptal edilmesi dikkatlerden kaçmadı.

AKP hükümeti isteksiz
Ziyaretin iptali, son dönemde vitrine çıkan bazı sorunların üst düzeyde masaya yatırılması umudunu erteledi. Rusya pazarında Batılı şirketlerden boşalan alanları doldurmak için pekçok ülke seferber olmuş ve Moskova’ya adeta çıkarma yapmış durumdayken Türkiye’de hükümet hiçbir şey yapmıyor. Özel sektör kendini paralıyor, ama bunun çok faydası olmuyor. Uzmanlar Rusya’nın Türk hükümetinden bazı adımlar beklediğini düşünüyor. AKP hükümeti yanıbaşındaki Rusya fırsatını değerlendirmek için pek istekli görünmüyor. Başta ABD olmak üzere Avrupa Birliği (AB) Türkiye’ye Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılması için baskı yapıyor. AKP hükümeti bu baskı yapan ülkelere net bir red cevabı vermemediği için Rusya, pekçok ülke için kaldırdığı ya da esnettiği bürokratik engelleri Türkiye için henüz esnetmiş değil. Rusya pazarının AB ve ABD emellerine heba edilmesi istenmiyorsa AKP hükümetinin geçikmeden bir tercih yapması gerektiğine dikkatleri çeken uzmanlar, Rusya’ya karşı girişilen yaptırımlara katılmayacağı konusunda AKP hükümetinin Rusya’yı ikna etmesi gerektiği görüşündeler.

Sorunlar çözümsüz kaldı
Türkiye ile Rusya arasında ticaret hacminin artması için hükümetler arası görüşmelerle atılması gereken pekçok adım var. Özel sektörün gayretleri bu adımları atılmasına yeterli gelmiyor. Rusya pekçok ürüne kotalar ayırmış durumda. Bu kotalara sahip ülkelerin ürünleri sıfıra yakın gümrük vergisiyle Rusya pazarına girebiliyor ve rahatça rekabet edebiliyor. Türkiye’nin böyle bir kotası yok. Bunu sağlamak AKP hükümetinin görevi ama bu birşey yapılıyor mu bilinmiyor. Kesin bir şey var bu konuda mesafe alınmış değil. Taşımacılıkta da çözüm vekleyen sorunlar var. Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) yetkilileri, Rusya’dan talep artsa bile bunu yerine getirmenin Rusya’nın verdiği geçiş belgesi sayısının 9 bin ile sınırlı olmasından dolayı zor olduğunu söylüyor. Türk ihracatçıları geçiş belgesi sorununu yıllardır yaşamalarına rağmen bu konunun çözümün hükümet aciz kaldı. Bu konuda geçmişte sorun yaşayan ülkeler ısrarlı görüşmeler sonucunda sorunlarını çözdükleri halde Türk ihracatçısının önünde bu engel devam ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL