DIŞ HABERLER

ÇİN “KATLİAMI” PROTESTO EDİLDİ!

ÇİN “KATLİAMI” PROTESTO EDİLDİ!

çin

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Erzincan Şubesi tarafından Cuma namazı sonrası Doğu Türkistan’da oruç tuttukları için işkenceye maruz kalan ve öldürülen 28 Uygur Türkü için Türkiye’nin dört bir yanında gıyabi cenaze namazı kılındı. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen’de, Çin zulmüne sessiz kalan BM’yi kınadı.

Çin’de oruç tuttukları için işkenceye maruz kalan ve öldürülen 28 Uygur Türk’ü Kayseri’de anıldı. Cuma namazı çıkışında 28 Uygur Türkü için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazı sonrasında Kayseri Ülkü Ocakları, Çin’i protesto etti. Doğu Türkistanlılar da Diyanet İşleri Başkanlığına tepki göstererek, Filistin’de, Suriye’de Mısır’da zulme uğrayan Müslümanlar için dua edilirken Doğu Türkistanlılar için de dua edilmesini istedi.

Çin’in Kaşgar bölgesinde oruç tuttukları için işkencelere maruz kalan ve daha sonra Çin askerlerince öldürülen 28 Uygur Türkü Kayseri’de anıldı. Cuma namazı çıkışında Kayseri Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile Bağımsız Doğu Türkistanlılar Derneği 28 Uygur Türk’ü için gıyabi cenaze namazı kıldı. Cenaze namazı sırasında Doğu Türkistanlılar gözyaşlarına boğuldu.

ADANA

Ülkü Ocakları Eğitim Ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı Yunus Uzunlular ve 100’lerce kişi Cuma Namazı çıkışı Doğu Türkistan’da oruç tuttuğu için çin tarafından katledilen 28 Türk için gıyabi cenaze namazı kıldı.

OSMANİYE

Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesinde oruç tuttukları için öldürüldüğü belirtilen Uygurlar için Alibeyli Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kılınan cenaze namazı sonrası başta Doğu Türkistan olmak üzere tüm mazlum Müslümanlar için dua edildi. Cuma namazının çıkışında ise Osmaniye Ülkü Ocakları adına basın açıklaması yapan Osmaniye Ülkü Ocakları İl Başkanı Fatih Eroğlu, şunları kaydetti: “Çin’in bu vahşet ve zulmü en son 22 Haziran 2015 tarihinde Kaşgar’da kendini göstermiştir. Çin polisi tarafından, 28 soydaşımız acımasızca şehit edilmiştir. İşgalci Çin yönetiminin, keyfi ve yargısız infazlarına bir yenisi daha eklenmiştir.

Ne vahimdir ki, yine söz konusu Müslüman Türk olduğunda uluslararası sivil toplum kuruluşları ‘l‰l’olmuş, ileri demokrasi ‰şıkları üç maymunu oynamaktadır. Aziz milletimizi, işkenceyi kendisi için bir yol seçen ve hukuk dışı uygulamaları ile bilinen Çin’in zulmüne dur demeye çağırıyoruz. Yeg‰ne ümit kaynağı Anadolu Türklüğü olan esir Türklerin ümitlerini boşa çıkarmamak için onların çarpan yüreği, haykıran dili olmaya davet ediyoruz. Ülkü Ocakları olarak, dün olduğu gibi bugünde zalimin zulmüne karşı soydaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz.”

DENİZLİ

Denizli Ülkü Ocakları Başkanı Hüseyin Ülgen, Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan Uygur Türklerine Komünist Çin yönetiminin uyguladığı zulme tepki gösterdi.

Özellikle Ramazan ayında Uygur Türklerinin tüm değerlerinin hedef alındığını aktaran Hüseyin Ülgen, “Sözde demokrasi havarileri, özlerindeki ‘haçlı’ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadırlar. İçersinde bulunduğumuz bu Ramazan ayında da tablo değişmemiş ve aynı senaryo bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam ya da işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır. Her Ramazan Ayı’nda baskı ve sindirme politikalarına yenilerini ekleyen Çin, Uygur Türklerinin oruç tutmalarını engellemek için türlü zorluklar çıkarmaktadır.” dedi.

BURSA

Çin’in Şincan Uygur özerk bölgesinde oruç tuttukları için öldürüldüğü belirtilen Uygurlar için Bursa Ulu Camii’nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze namazına çok sayıda kişi katılırken namaz sonrası Ülkü Ocakları yürüyüş düzenledi.

Ulu Cami İmamı Zekeriya Şekerci’nin kıldırdığı cenaze namazı öncesi dua eden Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “Allahım; Doğu Türkistan’da, Irak’ta Suriye’de Mısır’da birçok yerde mağdur ve mazlum olan Müslüman kardeşlerimize yardım eyle” dedi.

Gıyabi cenaze namazının ardından Bursa Ülkü Ocakları tarafından düzenlenen yürüyüşte bir grup vatandaş Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.

Ülkü Ocakları Erzincan Başkanı Çağatay Mutlu, kılınan gıyabi cenaze namazının ardından bir basın açıklaması yaparak Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da uzun yıllardan beri zulmün devam ettiğini belirtti. Mutlu, şunları kaydetti: “Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’da uzun yıllardan beri zulüm devam etmekte, Müslüman Uygur Türkleri yaşam mücadelesi vermektedir. Bu mücadelenin bir tarafında, asimilasyon politikalarına karşı kendi vatanlarında milli kimliklerini ve dini değerlerini muhafaza etmeye çalışan soydaşlarımız, diğer tarafta Doğu Türkistan’ın demografik yapısını değiştirmek için her türlü vahşeti reva gören zalim Çin bulunmaktadır.

Modern dünyanın gözleri önünde Uygur Türklerine sistematik olarak işkence edilmekte, söz konusu Doğu Türkistan olduğunda İnsan Hakları Beyannameleri herhangi bir hüküm teşkil etmemektedir.

Özellikle Ramazan ayında Uygur Türklerinin tüm değerleri hedef alınmakta sözde demokrasi havarileri özlerindeki ‘haçlı’ruhunu bu zulme karşı sessiz kalarak ortaya koymaktadırlar. İçersinde bulunduğumuz bu ramazan ayında da tablo değişmemiş ve aynı senaryo bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Müslüman Türk olmayı başlı başına bir tehdit ve suç sayan Çin, Uygur gençlerini sorgusuz sualsiz gözaltına almakta ve bu gözaltılar ya idam ya da işkence sonucunda katliamla sonuçlanmaktadır. HABERİN KAYNAĞI İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL