Yaşam

ÇAVUŞOĞLU:”AHISKA TÜRKLERİ” İÇTE DIŞTA TAKİP EDİLECEK!

Çavuşoğlu,”Ahıska Türk toplumu,içte dışta her mahalde takip edilecek hakları savunulacaktır bunun her platformda takipçisi olacağız” dedi.

Print Friendly, PDF & Email

ÇAVUŞOĞLU:”AHISKA TÜRKLERİ” İÇTE DIŞTA TAKİP EDİLECEK!

Çavuşoğlu,Ahıska Türkleri içte dışta takip edilecek,Hakları korunacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ahıska Türklerinin her zaman yanlarında olduklarını belirterek, “3 bine yakın Ahıskalı soydaşımız, Türklerin Anadolu’daki ilk yurtlarından olan Bitlis Ahlat’a ve Erzincan Üzümlü’ye yerleştirildi. Çünkü Cumhurbaşkanı’mızın bu yöndeki talimatı son derece nettir. Ahıska Türklerini ne yurt dışında ne de Türkiye’de yalnız bırakırız” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Dünya Ahıskalı Türkler Birliği (DATÜB) 4’üncü Olağan Genel Kurulu’na çevrim içi katıldı. Bakan Çavuşoğlu, DATÜB Başkanlığı’na seçilen yeni yönetimi tebrik ederek, “1944’te 100 bin Ahıska Türkünün vatanlarından koparılarak sürgün edilmesi, 20’nci yüzyılın en büyük acılarından biri. Türk milletinin yüreğinde bir yara. Ne yazık ki sürgün çilesi bununla da kalmadı. Göçtükleri yerlerde çatışmalardan etkilenen Ahıskalı kardeşlerimiz, bazen tekrar yer değiştirmek zorunda kaldı. Farklı bölgelerde yaklaşık 600 bin Ahıskalı soydaşımız var. Türkiye her zaman onların vatanı ve Türkiye her zaman Ahıskalı Türklerin yanındadır” dedi.

YALNIZ BIRAKMAYIZ

Bakan Çavuşoğlu, Gürcistan ile yapılan ortak girişimler sonucu 1700 Ahıskalı Türk’ün ana vatanına döndüğünü kaydederek, “Gürcistana dönüş yapan kardeşlerimize her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Türkiyede yaşayan yaklaşık 100 bin kişiye vatandaşlık ve uzun dönem ikamet izni verildi. Yine 3 bine yakın Ahıskalı soydaşımız, Türklerin Anadolu’daki ilk yurtlarından olan Bitlis Ahlat’a ve Erzincan Üzümlü’ye yerleştirildi. İstihdam dahil tüm ihtiyaçlarını karşılamak için devletimizin tüm kurumlarıyla beraber çalışıyoruz. Çünkü Cumhurbaşkanı’mızın bu yöndeki talimatı son derece nettir. Ahıska Türklerini ne yurt dışında ne de Türkiye’de yalnız bırakırız. Ahıska Türklerinin bulundukları ülkelerde örgütlenmeleri, kimliklerini, dinlerini, dillerini, kültürlerini korumaları çok önemli. Ne mutlu ki Ahıskalı kardeşlerimiz tüm bu zorluklara rağmen öz benliklerini korudular, Türklüğünü hiçbir zaman unutmadılar” diye konuştu.

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL