GÜNDEM

Bakan'dan Cem Uzan'a cevap: Biz bu blöfleri yemeyiz

Bakan'dan Cem Uzan'a cevap: Biz bu blöfleri yemeyiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Paris’te yaşayan firari Cem Uzan’ın 2. Libananco davası açtığına yönelik iddialarını dikkate almadıklarını kaydetti. Konya Karapınar’da yapılacak enerji çalışmalarını incelemek amacıyla bölgeye giden Yıldız, Yüksek Hızlı Tren’de bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Uzan’a sert sözlerle yanıt veren Yıldız, ‘Dürüstlük numaraları yapmasın. Onlar Türkiye’yi istediler, ama ülkenin helal parasını onlara yedirtmeyiz‘ dedi. Uzanlar’ın Türkiye’den servet kaçırdığını belirten Yıldız, ‘Servet kaçırdıkları açık. Adalet ve Dışişleri Bakanlıkları’nın çalışmaları var’ ifadelerini kullandı.

‘GÜNDEMDE KALMAK İÇİN ÇAMURLUK YAPMASIN’

Uzan’ın Türkiye’ye açtıkları 230 milyar dolarlık davaları kaybetmesinin ardından, ‘İngiliz vatandaşıyım. Şah-mat yaptım ikinci davayı açtım’ iddiasıyla ilgili olarak Bakan Yıldız, ‘Biz bu blöfleri yemeyiz. Gitsin St. Tropez’deki eğlence mekanlarına devam etsin, bir yandan da Türkiye ile alakalı ahkam kessin. Yok böyle bir şey, bizim defterimizde bu yazmaz’ diye konuştu. ‘Gündemde kalmak için çamurluk yapmak gerekmiyor’ diyen Yıldız, Uzan’ın iddiasının aksine kendisi ile hiç görüşmediğini anlattı.

‘TÜRKİYE’NİN HELAL PARASINI ONA YEDİRTMEYİZ’

Sabah’a, bütün davaların sonuçlandığını aktaran Yıldız, avukatlık masraflarının da alınacağını bildirdi. İki avukatlık masrafı olarak toplamda 5.5 milyon doların alındığını dile getiren Bakan Yıldız, geri kalan 15 milyon doların da tahsil edileceğini kaydetti. ‘Türkiye’nin parası helal onda kalmaz’ diyen Yıldız, ‘Türkiye’nin haksız yere sömürülmesine müsaade etmeyiz. Türkiye’nin 1 kuruşunu dahi alacağız. 10 yıl önce Türkiye’nin GSYH’sı 232 milyar dolar iken bizden istediği para 230 milyar dolardı. Türkiye’nin kendisini istiyordu. Buna müsaade etmeyiz’ diye konuştu. Yıldız, kendisine ulaşan bir mektubun da olmadığını vurguladı.

‘TELEFONLA ARAMADIM’

Yıldız, Cem Uzan’ın ‘2008 yılında telefonla aradı, çağırdı görüştük’ iddialarını da yalanladı. Yıldız, ‘2003 yılında babası ile görüştüm. Toplantıda kendisi de bulunmadı. Yalan söylüyor da olabilir. Yanlış hatırlıyor da olabilir’ dedi.

18 yıllık hapis cezası kesinleşen Cem Uzan Fransa’ya kaçarken, baba Kemal Uzan ve Hakan Uzan’ın ise Ürdün’de yaşadığı tahmin ediliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL