SAGLIK

BAHAR POLENİ TEHLİKE SAÇIYOR!

TweetlePaylaşPaylaşPin0 Paylaşımlar Alerji günümüzün hızla yayılan hastalıklarından biri. Özellikle bahar aylarında polenlerin alerjik etkisini pek çok insan hissediyor özellikle de çocuklar. Peki polen alerjisiyle başa çıkmak mümkün mü? Her geçen..

Print Friendly, PDF & Email

BAHAR POLENİ TEHLİKE SAÇIYOR!

polen

Alerji günümüzün hızla yayılan hastalıklarından biri. Özellikle bahar aylarında polenlerin alerjik etkisini pek çok insan hissediyor özellikle de çocuklar. Peki polen alerjisiyle başa çıkmak mümkün mü?

Her geçen yıl küresel ısınmanın sonuçlarını daha yakından hissetmeye başlıyoruz. Artık kışlar daha ılık geçiyor,daha az kar yağıyor ve ilkbahar daha erken ortaya çıkıyor. İlkbaharın ortaya çıkması ile polen alerjileri kendisini göstermeye başlıyor.Bu aşamada alerjinin ne olduğuna kısa bir göz atalım:

Alerji nedir?
Alerji en basit anlatımıyla, kişilerin gerçekte zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesine deniliyor. Görevi insanları bazı zararlı organizmalara karşı korumak olan bağışıklık sistemi bazı alerji yapıcı maddelere karşı Ig E adı verilen bir immünglobulin üretiyor. İşte genetik yatkınlığı olan bazı insanlarda aslında zararlı olmayan alerjenlere karşı aşırı bir reaksiyon gelişiyor. Tıp dilinde alerji denilen bu aşırı reaksiyonlarla karşılaşmamak için hassasiyeti olan kişileri bu maddelerden korumak gerekiyor. Çünkü söz konusu hassasiyetin vücuda çeşitli zararları da var. Alerjenle temas sonucu bu kişilerde göz , burun, solunum yolları ve cilt gibi organların bir veya daha fazlasında reaksiyonlar ortaya çıkıyor. Bu kişilerde, bu organlarda zaten var olan kronik iltihap alerjenle yoğun temas sonucu artarak abartılı reaksiyonlara yol açıyor. Alerjik rahatsızlıklar her yaştan insanı etkilese de bundan en çok çocuklar etkileniyor. Günümüzde 10 çocuktan biri alerjik durumla karşılaşıyor. Anne ya da babada alerjik bir durum varsa bu oran yüzde 25’lere kadar çıkıyor.

Polen alerjisi
Baharın gelmesiyle doğanın hareketlendiği, havanın, renklerin ve insanların canlandığı tartışılmaz bir gerçek. Havanın güzel olmasını fırsat bilip pencerelerinizi sonuna kadar açarsınız ya da yürümek istersiniz yollarda. Ancak karşılaşacağınız tek şey havanın güzelliği değildir; baharın vazgeçilmezi alerjiler, yine karşınızdadır.

Print Friendly, PDF & Email

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL