Yaşam

ALPEREN OCAKLARINDAN,UYGUR TÜRK’LERİNE DESTEK

ALPEREN OCAKLARINDAN,UYGUR TÜRK’LERİNE DESTEK

Alperenlerden, Uygur Turkleri'ne destek eylemi
Beşiktaş’ta toplanan İstanbul Alperen Ocakları üyesi bir grup, Çin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan Uygur Türklerinin geri iade edilmesi kararını protesto etti.

Grup basın açıklaması sırasında Çin bayrağı yaktı. Meydanda açıklama yapan grup, daha sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletilmek üzere Başbakanlık Ofisi’ne bir mektup bıraktı.

Öğlen saatlerinde Beşiktaş Meydanı’nda toplanan İstanbul Alperen Ocakları üyesi bir grup, Çin zulmünden kaçarak Tayland’a sığınan Uygur Türklerinin geri iade edilmesi kararını protesto etti. Ellerinde ‘Uygur Türkleri yalnız değildir’, ‘Osman Batur’un torunları yalnız değildir’, ‘Özgür Türkistan kahrolsun katil Çin’ yazılı pankart ve dövizlerle tekbir getiren grup, Çin hükümeti aleyhine slogan attı. Sloganlar eşliğinde Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi’ne yürüyüp burada basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis ekipleri izin vermedi. Polisin izin vermemesi üzerine grup, Beşiktaş Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamanın hemen ardından grup, Çin bayrağı yaktı.

Grup adına açıklama yapan İstanbul Alperen Ocakları Başkanı Kürşat Mican, “Tayland’a sığınmış Doğu Türkistan’lı Uygur Türkü soydaşlarımızı Çin devletine iade etme kararı alması üzerine burada toplanmış bulunmaktayız. Sayın Başbakan, ‘Tayland’daki mülteci Uygur kardeşlerimizin meselelerini en kısa zamanda çözeceğiz.’ sözünü vermiştiniz. O günden bugüne Tayland hükümeti Uygur Türkü soydaşlarımızı katil Çin devletine iade etme kararı almıştır. Sayın Başbakan, bu millete ikinci bir Boraltan faciası yaşatmanızı istemiyoruz. Tarihte ilk insan hakları beyannamesini yayınlayan ceddimiz Fatih Sultan Mehmet Hanı unutmamanızı ve yakın tarihimizdeki kısmende olsa Kıbrıs hadisesindeki dış politikamızın dik duruşunu ve Bulgaristan’daki soydaşlarımıza karşı gösterdiği iradeyi unutmayınız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin soydaşlarımızı Çin devletine iade edilmelerinin önüne geçerek Türkiye’ye kabulünü, olmaz ise Tayland hükümeti ile meselenin hal yolu bulunmasını talep ediyoruz.” dedi.

Konuşmanın ardından Kürşat Mican ve iki yetkili, konuyla ilgili bir mektubu Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletilmek üzere Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi yetkililerine teslim etti. Bir süre daha meydanda Çin aleyhine slogan atan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL