GÜNDEM

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

ALPARSLAN TÜRKEŞ’İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Türk Milliyetçilerinin efsanevi lideri,Alparslan Türkeş 20 yıl önce bugün vefat etti!

Türkiye’nin siyasi hayatına damgasını vuran en önemli isimler arasında yer alan Alparslan Türkeş, 19 yıl önce 4 Nisan 1997’de hayatını kaybetti.

1917’de Kıbrıs Lefkoşe’de doğduğunda ailesi ona Alp Arslan adını verdi. 1933’te ailesi ile birlikte İstanbul’a geldi. 1936’da Kuleli Askeri Lisesi’ni, 1938’de de Harp Okulu’nu bitirdi.

1939’da teğmen olarak orduya katıldıktan bir yıl sonra da Muzaffer hanımla evlendi.

1944 yılında “Turancılık” suçlaması ile yargılandı. Nihal Atsız ile 9 ay 10 gün hapis yattıktan sonra Askeri Yargıtay kararı ile beraat etti.

1960 askeri darbesini düzenleyen askerler arasında yer aldı. 27 Mayıs 1960 Cuma sabahı radyodan darbe bildirisini okuyan isim oldu.

37 kişilik Milli Birlik Komitesi içinde yer aldı, Başbakanlık Müsteşarlığı görevini üstlendi. Ülkedeki yapısal değişiklikleri yapmadan seçime gidilmesine karşı çıkan “14’ler” arasında yer alınca darbecilerle ters düştü. TSK’dan emekli edilerek büyükelçi olarak Hindistan’a gönderildi.

Darbenin liderliğine getirilen Cemal Gürsel’e, Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam etmeyin çağrısı yaptığı mektubu Milli Yol dergisinde yayınlandı. 23 Şubat 1963’te Türkiye’ye döndüğünde binlerce milliyetçi genç tarafından karşılandı.

1965’te CKMP’nin başkanı oldu, uzun tartışmalardan sonra parti tüzüğünde 9 Işık Doktrini yer aldı.

1975’ten sonra Milliyetçi Cephe adı verilen koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulundu. Bu dönemde sağ ve sol çatışması arttı.

12 Eylül darbesi sırasında Milli Güvenlik Konseyi başkanı, diğer üç parti başkanlarının teslim olduğunu, Alparslan Türkeş’in de teslim olmasını, aksi taktirde suçlu durumda olacağını belirten bir bildiri yayınladı.

12 Eylül darbesinden sonra 9 Nisan 1985’e kadar 4,5 yıl tutuklu kaldı. 12 Eylül döneminde idam cezasıyla yargılanan Türkeş, bu davadan beraat etti.

1987’de siyaset yasağının kalkmasıyla birlikte Milliyetçi Çalışma Partisi’ne girdi ve aynı yıl yapılan olağanüstü kongrede genel başkanlığa seçildi. 1991 genel seçimlerinde RP ve IDP ile seçim ittifakı yapan MÇP lideri Türkeş, Yozgat milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi.

Bu sırada 1992’de 12 Eylül darbesi ile kapatılmış olan partilerin eski adlarını alması hakkında Siyasi Partiler Kanunu’nda yapılan değişiklikle MÇP’nin ismi de 1993 yılında MHP olarak değiştirildi. 1995 genel seçimlerinde parlamento dışı kalan Türkeş, 9 Işık başta olmak üzere siyasi ve tarihi görüşlerini içeren kitaplar yazdı.

İlk evliliği, 1940 yılında, Muzaffer Hanım ileydi. Muzaffer Hanım 1974 yılında ölmüştür. Çocukları:

Ayzit, Umay, Selcen (XXIII.Dönem Bursa milletvekili Hamza Hamit Homriş ile evlidir.) Sevenbige (Çağrı), Yıldırım Tuğrul ( XXIII.ve XXIV. Dönem Ankara milletvekili)

Türkeş’in ikinci evliliğini 1976 yılında Seval Hanım ile yaptı. Bu evlilikten Ayyüce, Ahmet Kutalmış (XXIV. Dönem İstanbul milletvekili) isimli iki çocuğu oldu.

Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997’de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara’da yaşama veda etti. Kabri, Ankara Beştepe’de bulunmaktadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL