SİYASET HABER'LERİ

MERAL AKŞENER’E YABANCI İLGİSİ

MERAL AKŞENER’E YABANCI İLGİSİ

Dünya finans çevrelerinin gazetesi Financial Times (FT), MHP içindeki muhalif kanadın lideri Meral Akşener’in arkasındaki destekçilerin “AKP’nin hâkimiyetine meydan okumak için parti kurmayı düşündüğü” iddiasına yer verdi.

Yabancı basından Akşener’e ilgi

Dünya finans çevrelerinin gazetesi Financial Times FT’nin Ankara’daki muhabirleri Laura Pitel ve Mehul Srivastava’nın ortak analizinde, Akşener’in sadece kendi partisi MHP’ye kafa tutmakla kalmayıp, Erdoğan’ı ‘başkanlık hayalinden mahrum bıraktığı’ savunuldu. Yazıda bu durum, İstanbul ve Ankara’da ‘Hayır’ oylarının baskın çıkmasıyla ilişkilendirdi.

FT’nin analizinde şu ifadelere de yer verildi: “Uzmanlar, merkez sağı AKP’nin hâkimiyetine en büyük tehlike olarak görüyor. Eski İçişleri Bakanı Akşener böyle bir mücadeleye liderlik edecek en iyi isim olabilir. Savunucuları Akşener’in hem aşırı milliyetçileri, hem laikler ve İslamcıları kuşatacağını, sol ve sağdan ve tabii ki AKP’den oyları çalabileceğini söylüyor. Uzmanlara göre, ekonomideki olası bir gerileme Akşener’in önemli sayıda AKP’liyi kabuğundan çıkararak kendisine çekmesini sağlayabilir.”

FT’ye göre, Akşener’in parti kurmak için ‘birçok engeli aşması’ da gerekecek. Daha önceki kurultaylarına polis ve mahkeme engeli konulması bunlardan sadece biri…

Yazıya göre ayrıca, Akşener’in sağlam bir maddi kaynak sağlanması ve MHP’nin Kürtler ve azınlıklara karşı ‘ırkçı’ bir çizgisi olduğu ve gizli paramiliter gruplarla güçlü bağları olduğu yönündeki algıları yok etmesi gerekecek.

Öte yandan Akşener, Çarşamba günü Twitter hesabından, “Parti kurma çalışmamız yoktur. YSK’nın hukuku katlettiği, ‘abidik gubidik’ işlerin yapıldığı bir süreçte önceliğimiz oylarımıza sahip çıkmaktır” açıklamasında bulundu.KY:yenimesaj.com.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL