Yaşam

ACEMİ KASAPLARA ÇÖZÜM

ACEMİ KASAPLARA ÇÖZÜM

acemi kasaplar
Acemi kasaplar kurbanlık yerine ellerini kesmekten, çelik eldivenle korunacak.
Acemi Kasaplara Kesin Çözüm Acemi Kasaplara Kesin Çözüm Acemi Kasaplara Kesin Çözüm

Geçen yıl yürürlüğe giren kanunla riskli meslekler sınıfına dahil edilen kasaplaraçelik eldiven kullanma mecburiyeti getirildi. Çelik eldivenler 200 ila 350 liradan satılıyor.Kurban Bayramı’nda sık görülen yaralanmaların kurban kesimi sırasında genellikle acemilikten kaynaklandığını belirten uzmanlar, bıçağın el ya da vücudun başka yerlerine kazayla temas etmesini yüzde 100 önlemek mümkün olmadığı için en azından eli koruyacak çelik eldiven kullanılması gerektiğini söylüyor.

KAZALARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ PLANLANIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kasaplar için hazırladığı risk kontrolü listesi belirli aralıklarla güncellenmeye devam edilirken, alınması gereken tedbirlerden biri de çelik eldiven oldu. Temmuz ayından itibaren kullanılması mecburi tedbirlerin başında çelik zırhlı eldiven ve önlük şartı getiriliyor. Risk değerlendirmesine göre tehlikeli meslekler sınıfında yer alan kasaplara çelik zırhlı eldiven ve önlük giydirilerek, her yıl Kurban Bayramı’nda yaşanan kazaların bu sayede önüne geçilmesi planlanıyor.

ccypu_1411892338_2663.jpg

ÖRGÜ HALİNDE ÇELİK ELDİVEN

Bursalı bıçakçı Erdi Güler, “Örgü halinde yapılan çelik eldiven kasaplar için mecburi hale geldi. Kullanılan eldiven sayesinde hem kazaların önüne geçilecek, hem de insanın elindeki bakterilerin ete bulaşması önlenecek. Çelik eldiven satışları iyi durumda, fiyatları ise 200 ila 350 lira arasında değişiyor” diye konuştu.ky: habervaktim.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL