SİYASET HABER'LERİ

18 Parti Milletvekili,Aday Listesini YSK’ya teslim etti

18 Parti Milletvekili,Aday Listesini YSK’ya teslim etti

BINGOL'DE OY KULLANMA ISLEMI BASLADI

27 siyasi partiden 18’i milletvekili aday listesini YSK’ya Cuma günü teslim etti. Listeleri 22 Eylül’e kadar inceleyecek olan YSK, tespit edilen eksiklikleri, siyasi partilerin genel merkez yetkili organlarından tamamlanmasını isteyecek

Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) 1 Kasım’da yapılacak Milletvekili Genel Seçimi için 18 siyasi parti aday listesini sundu. Seçime katılacak siyasi partilerin aday listelerini verme süresi Cuma günü saat 17.00’de sona erdi. YSK’ya aday listesi sunan partiler şöyle: “Bağımsız Türkiye Partisi, AKP, CHP, MHP, HDP, Millet Partisi, Vatan Partisi, Merkez Parti, Hak ve Özgürlükler Partisi, Saadet Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Halkın Kurtuluşu Partisi, Liberal Demokrat Parti, Büyük Birlik Partisi, Komünist Parti, Doğru Yol Partisi, Toplumsal Uzlaşı ve Reform Partisi.” Seçime katılma yeterliliği bulunan 9 partiden yasal süre olan Cuma günü saat 17.00’ye kadar YSK’ya temsilci gelmedi. Listelerini getirmeyen siyasi partiler nedeniyle 27 parti arasında çekilen kura sonucu belirlenen oy pusulası da değişecek. Bu partiler çıkarılacağı için siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinde başa doğru kaydırma yapılacak.

Listeler incelemede

YSK, siyasi partilerin verdikleri aday listelerini ve bağımsız adayları incelemeye başladı. Kurul, 22 Eylül’e kadar tespit edilen eksiklikleri, siyasi partilerin genel merkez yetkili organlarından ve bağımsız adaylardan tamamlamasını isteyecek. YSK, milletvekili geçici aday listelerinin incelenmesi işlemlerini 23 Eylül’de tamamlayarak yayımlanmak üzere Resmi Gazete’ye gönderecek. Geçici aday listelerine yapılacak itirazların da incelenmesinin ardından, 28 Eylül’de milletvekili kesin aday listeleri Resmi Gazetede ilan edilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

0 Paylaşımlar
Tweetle
Paylaş
Paylaş
Pin

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL